„Zavírám, propouštím,“ „Stát nás zadupává do země,“ znějí další reakce na EET

(babisovapokladna.cz)

„Provozuji dva obchody se sýry a gurmánskými specialitami. Ze zavedení systému EET, tedy z toho, že Babiš všechny malé podnikatele považuje za zloděje, jsem znechucen. Jeden obchod proto k prosinci zavírám, už jsem dal výpověď z nájmu. Výpověď dostali také moji tři zaměstnanci. Nechám si jen jeden obchod, kde budu nadále prodávat jen já sám,“ říká jeden z podnikatelů, který napsal svůj stručný příběh redakci Svobodného fóra.

Učinil tak v reakci na článek, který jsme zveřejnili před několika dny. Tématem byla vysoká cena za zavedení EET pro malou restauraci. Článek četlo již téměř 200 tisíc lidí.

Ilustrační foto. (jaknaetrzby.cz)

„Ještě uvidím, co budu dělat. Časem pravděpodobně pustím i druhý obchod. Nebaví mě to. Už nemám z podnikání radost. Vše má své meze. Když se snažíte něco budovat, dávat lidem práci a stát vám nejen hází klacky pod nohy, ale doslova vás strhne na zem a tam vás tím klackem tluče, těžko něco můžete dělat,“ pokračuje podnikatel, který v oboru gurmánských specialit podniká patnáct let.

„EET je jen vrcholem. Mně a všem mým známým vadí kontrolní hlášení, které je státu k ničemu a nás naopak zatěžuje a stojí peníze. Když k tomu připojíme kontroly a faktury od OSA (Ochranný svaz autorský – pozn. red.), Intergramu a dalších vychytralých organizací, opravdu podnikáme jen proto, abychom platili. Když jsem začínal, bylo to jiné, skvělé. Měli jsme radost z úspěchu a šli za růstem firmy. Teď nás stát zadupává do země a demotivuje,“ pokračuje se svým příběhem šestačtyřicetiletý podnikatel, absolvent hotelové školy.

Dalším, kdo napsal svůj názor na EET, je obchodník se zeleninou a ovocem. „Babišovu pokladnu si pořídím až v den, kdy skutečně budu muset. Stále věřím, že se to podaří nějak odvrátit. Hlavně doufám, že už toho komunistu Babiše nebude nikdo volit. Mám obchod s ovocem a zeleninou. Vše dělám poctivě. Prodávám produkty mých známých, slušných farmářů z okolí Prahy. Abych se uživil, zavážím i restaurace a stále se snažím hledat nové zákazníky. Protože se denně setkávám s dalšími podnikateli, vím, že na EET mají stejný názor i ostatní. Má sloužit jen k buzeraci a potlačování podnikání,“ napsal mimo jiné majitel pražského obchodu se zeleninou a ovocem.

„Babiš a celá jeho firma nazvaná ANO je jeden velký podvod. Politiku dělá jen kvůli tomu, aby si sám nahrabal a současně zničil svoji konkurenci a dostal pod kontrolu všechny nezávislé lidi. Babiš je horší než komunisti,“ dodává obchodník se zeleninou.

„Co mě úplně odrovnalo, je měsíční poplatek za nějaký systém nebo co. To je zase kšeft, kterým Babiš sobě nebo svým estébáckým kámošům přihraje pár pravidelných milionů. Kalkulace na systém EET pro můj obchod s keramikou a dárkovými předměty je 13.990,- Kč. To bych při hodně silné vůli byl ochoten zaplatit. Co je ale nepředstavitelné, je platba pětistovky měsíčně za pronájem softwaru, nebo jak to nazvali. Šest tisíc ročně zaplatím za to, aby mě Babiš mohl špiclovat. Je mi z toho špatně,“ zní komentář dalšího podnikatele, kterého čeká zavedení systému elektronické evidence tržeb.

Výpovědi a názory podnikatelů jsme použili pod podmínkou nezveřejnění jejich jmen. Obávají se následných kontrol a šikanování ze strany státu.

_________________________

Informace ze severu Babišova pokladna

Elektronická evidence tržeb čelí kritice

I když Hospodářská komora ČR (HK ČR) zavedení evidence tržeb podporuje, má proti stávajícímu řešení výhrady. Ministr financí Babiš už odmítl její návrh na odsunutí začátku EET o jeden měsíc, aby se předešlo problémům v čase vánočních svátků. Ale to rozhodně nebyla jediná výtka HK ČR. Průzkum mezi čtyřmi stovkami firem ukázal, že podnikatelé mají ze systému EET poměrně velké obavy.

Čeho se podnikatelé nejvíce bojí na systému EET:

  • 67 % dotazovaných podnikatelů vadí, že vláda může z EET libovolně vyjmout určité skupiny podnikatelů, za kterými stojí silná lobby,
  • 55 % podnikatelů se obává, že EET budou využívat politici a úředníci k vyřizování osobních účtů a zavírat provozovny vybraných podnikatelů,
  • 52 % podnikatelů se obává, že EET nebude spolehlivě fungovat, protože vláda stále nemá připraveno kompletní technické řešení,
  • 49 % podnikatelů považuje EET za alibismus ze strany státu, který se snaží převést veškerou odpovědnost za výběr daní na podnikatele,
  • 38 % podnikatelů se obává, že systém EET bude příliš složitý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]