Závod s časem. Hygienici do 24 hodin osloví v průměru jen čtvrtinu covid pozitivních

Ilustrační foto. (Pexels.com/Anna Shvets)

Ilustrační foto. | FOTO: Pexels.com/Anna Shvets

Hygienické stanice vytrasovaly za poslední týden průměrně do 24 hodin od výsledku testu čtvrtinu pozitivních na covid-19 a oslovily také 62 procent jejich kontaktů. Průměrně jim lidé hlásí v posledním týdnu 1,96 rizikového kontaktu. Kraje se v rychlosti trasování a počtu hlášených kontaktů výrazně liší. Vyplývá to z dat o trasování z projektu Chytrá karanténa. Od začátku října počty nově nakažených opět výrazně rostou, v minulém týdnu dvakrát překročily 14 tisíc pozitivně testovaných.

Podle dat Chytré karantény bylo minulý týden v pracovních dnech vždy 26 000 až 28 800 hovorů trvajících přes 124 000 minut. Podílelo se na nich více než 1600 pracovníků hygienických stanic a externích call center. O víkendu jsou počty trasujících zhruba poloviční, více se zapojují externisté.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Hygienici v některých krajích přiznávají, že navzdory zapojení veškerého personálu znovu trasování nestíhají. Zkrátit čas hovoru s hygienikem může vyplnění formuláře na internetu. Odkaz na něj dostávají testovaní krátce po pozitivním výsledku testu, vyplní ho podle dat Chytré karantény v různých dnech třetina až polovina z nich.

Postupně klesá i podíl pozitivních a jejich rizikových kontaktů, které zvládnou hygienici a call centra do 24 hodin oslovit. Zatímco v pondělí 8. listopadu to bylo 31 procent pozitivních a 69 procent kontaktů, v pátek 12. listopadu už jen 18 procent pozitivních a 56 procent kontaktů.

Podle dat nahlášených do systému Chytré karantény za poslední týden kontaktovala Krajská hygienické stanice Plzeňského kraje osm procent pozitivních do 24 hodin, Jihomoravského kraje 11 procent a Moravskoslezského kraje 12 procent. Naopak hygienici z Karlovarského kraje, kde je počet případů na 100 000 obyvatel v této vlně nejnižší, zavolají do 24 hodin třem čtvrtinám pozitivních.

Podobně vysoký mají v kraji i podíl rizikových kontaktů oslovených do 24 hodin. Kolem poloviny jich zvládnou obvolat v kraji Královéhradeckém, Středočeském, Moravskoslezském a Jihočeském. Olomoucký kraj, kde je incidence nejvyšší, přes 1000 případů na 100 000 obyvatel za týden, má podíl pozitivních oslovených do 24 hodin 19 procent a kontaktů 71 procent.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]