Závodní jídelny musely zavřít ze dne na den. Vláda ale opět schválila změny

ČTK

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Od úterý vstoupilo v platnost vládní opatření, podle kterého je v provozovnách zaměstnaneckého stravování zakázáno konzumovat pokrmy, sloužit mohou jen pro prodej nebo podání pokrmů. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) bude vše opět jinak.

Neuplynuly ani hodiny od chvíle, kdy vláda rozhodla o uzavření firemních jídelen, už se bude opět vše měnit. „Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy 2 m nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Právě jsme přijali na vládě nové usnesení, které upravuje přítomnost pracovníků v rámci zaměstnaneckého stravování,“ informoval na twitteru ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Opatření už dopoledne kritizoval například místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Avizoval, že se obrátí na ministry průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a zdravotnictví Jana Blatného (oba za ANO) s žádostí o stanovení podmínek fungování závodního stravování. Jeho zákaz, o kterém v pondělí rozhodla vláda, považuje za nepochopitelný.

Forum 24

„Zaměstnavatel má právo zajistit důstojné podmínky pro stravování svých zaměstnanců. Je-li to možné, tak se mají vytvořit taková omezení a pravidla, aby to mohlo fungovat,“ řekl Bartošek. Podle něj řada zaměstnavatelů je schopna zajistit dvoumetrové rozestupy mezi lidmi, to, aby pracovníci seděli u stolu po jednom, v případě více lidí u stolu oddělení plexisklem či dezinfekci míst po každém zaměstnanci.

Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, popsala v pondělí vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

Ve firemních jídelnách se podle průzkumu Sdružení pro zaměstnanecké stravování z loňského roku stravovalo zhruba 1,8 milionu lidí. Průzkum byl proveden v souvislosti se zaváděním stravenkového paušálu. Možnost stravování v zaměstnání tehdy za důležitou označilo 63 procent respondentů.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner