Závody v populismu: Když chce Babiš nižší DPH u piva, tak ČSSD u všech potravin

penzionfkc.cz

Sociální demokraté by uvítali spíše snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u základních potravin než u točeného piva. Řekl to dnes v Plzni premiér Bohuslav Sobotka. Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš chce ve středu na koaliční radě opět navrhnout snížení DPH na točené pivo, tentokrát z 21 na 15 procent.

„Já si myslím, že pro lidi by bylo mnohem lepší, kdybychom snížili DPH na základní potraviny. Když tady s tím návrhem ANO už před několika měsíci přišlo, tak už to od nás slyšeli,“ reagoval Sobotka na Babišův návrh. ČSSD by podle něj chtěla, aby se DPH snížila z 15 na deset procent u chleba, masa a dalších základních potravin, kde si to stát může z rozpočtového hlediska bez problémů dovolit. „Myslíme si, že snížení DPH u piva může klidně počkat,“ dodal premiér.

Sociální demokraté chtějí podle něj prosazovat snížení DPH na deset procent u všech potravin. V tomto volebním období se to už ale nedá stihnout, a tak to chce ČSSD prosazovat ve svém programu pro příští parlamentní volby.

Babiš již letos v lednu navrhoval nižší DPH u točeného piva a zdůvodňoval to podporou hospod kvůli vyšším nákladům v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. Koalice ale tuto diskusi v březnu odložila. Vrátit se k ní chtěla až po vyhodnocení letošního výběru DPH.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner