Zavolal jsem svému vrahovi a ten se přiznal, referoval Navalnyj

Ruský opozoiční politik Alexej Navalnyj během rozhovoru s vlastním travičem rozesmál investigativce z projektu Bellingcat (printscreen YT Alexej Navalnyj)

Ruský opozoiční politik Alexej Navalnyj během rozhovoru s vlastním travičem rozesmál investigativce z projektu Bellingcat | FOTO: printscreen YT Alexej Navalnyj

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj obelstil agenta ruské tajné služby FSB, který se podílel na jeho sledování i na akci, při níž byl otráven, a ještě pomáhal zahlazovat stopy. Agent, jehož Navalnyj brzkým telefonátem zjevně vzbudil, se domníval, že hovoří se zástupcem bezpečnostního poradce Vladimira Putina, potvrdil jména dalších agentů a prozradil podrobnosti o způsobu otravy.

Navalnyj předmětný rozhovor s agentem zveřejnil ve videu, které doplnil i záběry z Putinovy výroční tiskové konference, kde zaujme rozhovor jednoho z ruských novinářů s mluvčím Kremlu Dmitrijem Peskovem. Ten nejprve ochotně rozvádí Putinovy výmysly o zahraničních agentech a potvrzuje přiznání Kremlu, že ruští agenti Navalného sledovali. Vzhledem k tomu, že se Putin dušoval, že neměli v úmyslu Navalného otrávit, zeptal se reportér Peskova, proč tedy otravě nepomohli zabránit. Na to se Peskov jen zhluboka nadechne a v obličeji mu ztuhne výraz bezradnosti, aby vzápětí prohásil, že toto není dotaz na něj.

printscreen YT

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se v reakci na dotaz, proč agenti FSB nepomohli zabránit otravě Navalného, zmohl jen na tento výraz

Většina agentů Navalného týmu položila telefon. Konstantin Kudrjavcev, vojenský chemik z tzv. Institutu kriminalistiky FSB pracující ve středisku biochemické bezpečnosti Ministerstva obrany a vojenské akademii chemické a biologické bezpečnosti, se však nechal zmást a přímo s Navalným se bavil tři čtvrtě hodiny.

„Konstantine? ‘Brý’ den. Jsem Ustinov Maxim Sergejevič, jsem zástupce Nikolaje Platonoviče Patruševa (tajemníka rady bezpečnosti RF), dal mi na vás telefon Vladimír Michajlovič Bogdanov (náčelník střediska zvláštní techniky FSB), omlouvám se za brzký telefonát, potřebuji 10 minut vašeho času, velmi naléhavě,“ udeřil Navalnyj v sedm ráno na svého zjevně ještě spícího traviče s vysvětlením, že připravuje podklady pro Patruševa. „Na radě bezpečnosti se bude vše posuzovat na vyšší úrovni,“ získával si Navalnyj vážnost. Tvůrci videa nezapomínají celou věc odlehčovat a při postprodukci na něm v tento moment nechají s cinknutím vyskočit oznámení o udělení „ceny Mistra kamufláže“ i s vyobrazeným logem znázorňujícím zkumavky s jedy.

Kudrjavcev mumlá, Navalnyj jej zjevně vytáhl z postele. Následně jakoby na omluvu uvádí, že je doma kvůli koronaviru. „Právě proto vám volám,“ reaguje ale pohotově Navalnyj, aniž by ubral z direktivního tónu. Kdykoliv volaný odkazuje na ostatní agenty (čímž bezděky potvrzuje zjištění investigativců, že mají s věcí co do činění), Navalnyj jej okamžitě ubezpečuje, že bude postupně mluvit s každým z nich, ale že teď potřebuje hlavně jeho pohled na věc. „Velice mi pomůžete a nebudete zdržovat Nikolaje Platonoviče,“ povzbuzuje agenta, aby začal mluvit. Ten se ale ne a ne probrat a plete si města Omsk a Tomsk. „Do Omsku jste přiletěli 25., a v Tomsku byla operace,“ oživuje mu paměť Navalnyj alias Ustinov Sergejevič.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Navalnyj průběžně uvádí agenta do pohotovosti strašením libovolnou vyšší šarží a v jednu chvíli vytváří dojem, že obstarává informace přímo pro Putina. „Od každého budu požadovat na dva odstavce objasnění, protože potřebuji zprávu. Je vám jasné, komu připravuji zprávu, nechci tady házet jmény, ale nevolal bych vám v 7 ráno, kdyby nebyla naléhavá situace. Mám tu napsáno Kudrjavcev, dvojtečka a chci vědět, proč to dopadlo špatně a co se mělo udělat, aby to dopadlo dobře,“ chrlí na traviče s předstíranou netrpělivostí.

Následně Navalnyj ověřuje dříve zjištěná jména a úkoly jednotlivých travičů trikem, kdy po agentovi žádá hodnocení jejich práce na škále 1 – 10. Kudrjavcev na to přistupuje, ale jakmile dá hned dvěma svým kolegům plný počet bodů, Navalnyj mu vynadá. „Pokud říkáte, že dobře hodnotíte Alexandrova i Osipova, tak jak to, že se nic nestalo?“ Na to agent trpce doznává, že tutéž otázku si sám nejednou položil. Veselí v místnosti vzbudí reakce na dotaz, jak agent oceňuje vůdčí vlastnosti Tajakina. „Tajakin tam nebyl, byl tam Osipov,“ potvrdil jméno dalšího z agentů, kteří se účastnili přísně tajného pokusu o vraždu.  To už vedle sedící investigativec Bellingcatu nevydržel a odběhl se smíchem do vedlejší místnosti. Když agent Navalnému následně popisuje, že mu aplikovali jed na prádlo, a dodává i některé další podrobnosti, přítomné smích postupně přechází a veselí střídá zděšení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]