Zavražděný Němcov v Praze. Jeho jméno ponese náměstí před ruskou ambasádou

ČTK

Zavražděný ruský opoziční politik Boris Němcov | FOTO: ČTK

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se rozhodl přejmenovat náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova. Změna by se měla uskutečnit při příležitosti pátého výročí jeho vraždy, ke které došlo 27. února 2015 v centru Moskvy.

Boris Němcov byl vytrvalým kritikem ruského prezidenta Putina. Matematik a fyzik proslul svým liberálním pojetím politiky, která se mu zřejmě stala osudnou. Vykonavatelé byli dopadeni, ale objednatel vraždy je dosud nejasný.

A přestože změna názvu nebyla prozatím oficiálně odhlasována, primátor již avizoval, že si pro krok vyjednal podporu napříč stranami, a tak by schválení nemělo nic bránit. Samotné hlasování by se mohlo uskutečnit již 24. února.

Na druhou stranu pražská opozice stále kritizuje, že se Hřibova administrativa věnuje zahraničním otázkám na úkor témat zásadních pro občany Prahy.

FB Karel Hanzlík

Celkově se má jednat hlavně o pořadí primátorových priorit. „Mám takový pocit, že pro primátora je v současnosti důležitější to, co přináší politické body než budoucí podoba města,“ uvedl již dříve v rozhovoru šéf pražské ODS Tomáš Portlík.

V současnosti navíc běží i dohodovací řízení, které je jakýmsi oficiálním názvem pro vzniklou politickou krizi. Ta vyšla oficiálně na povrch poté, co Hřibovi vyslovil nedůvěru předseda koaličního uskupení Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09), jenž řízení následně zahájil.

Zástupci stran prozatím jednali například o řízení městských projektů, koncepci IT či dopravě. Jak dané jednání pokračuje, by mohlo být jasnější už tento čtvrtek, kdy proběhne další schůze zastupitelstva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner