Zastřelili jednoho z největších kritiků Putina

Ruský novinář Boris Němcov (ČTK)

Ruský novinář Boris Němcov | FOTO: ČTK

Kritik Kremlu Boris Němcov byl v pátek večer popraven v centru Mosky. Neznámý střelec ho připravil o život čtyřmi výstřely. Novinář se o svůj život v poslední době obával. Dokonce tvrdil, že má strach, že ho Putin nechá zabít. Ruský prezident se pro zpravodajské agentury vyjádřil s tím, že se mohlo jednat o nájemnou vraždu a celou událost nechá prošetřit.

Boris Jefimovič Němcov byl podle BBC zavražděn nedaleko Putinova sídla. Zrovna se s ukrajinskou modelkou Hannou Duryckou (23) vracel z večeře v restauraci Bosco v obchodním domě GUM naproti Kremlu. Ze sedmi vypálených ran z projíždějícího auta zasáhly Němcova čtyři. Podle dostupných informací ho střelec trefil do zad.

Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi. Podle různých indicií mohlo jít o provokaci kvůli destabilizaci politické situace. Vyloučena není ani stopa islamistů nebo souvislost s konfliktem na Ukrajině. Vyšetřuje se i možná souvislost s podnikáním či osobní nenávist vůči Němcovovi. Opoziční politik byl podle policie pachateli jistě sledován.

Němcov se v poslední době často pouštěl do kritiky role Ruska ve válce na východní Ukrajině. Nedávno se v rozhovoru pro Sobesednik.ru zmínil o tom, že se bojí, že ho režim nechá zlikvidovat. „Obávám se, že mě Putin zabije,“ řekl na začátku února. Právě Putin se rychle po vraždě nechal slyšet, že pověří bezpečnostní složky vyšetřováním Němcovy smrti.

Místo, kde byl Němcov zavražděn
Místo, kde byl Němcov zavražděn

Reakce přicházejí i ze zahraničí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko se vyjádřil na Twitteru: „Zabili Borise. Je těžké tomu uvěřit. Nepochybuji o tom, že pachatelé budou potrestáni. Dříve nebo později,“ doufá. Americký prezident Barack Obama, který se s Němcovem setkal v roce 2009, vyzval ruskou vládu k rychlému, nestrannému a transparentnímu vyšetřování.

Němcov v 90. letech zastával funkci vicepremiéra a mluvilo se o tom, že by mohl nastoupit jako prezident po Borisi Jelcinovi. Po zvolení Putina v roce 2000 se stal Němcov jedním z nejhlasitějších kritiků jeho vlády. Organizoval pouliční protesty a psal o korupci státních úředníků, uvedla agentura AP.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]