Svoboda pohybu Babišovi nic neříká. Lidi vnímá jen jako pracovní sílu

Screenshot ČT

Proč jsou zavřené hranice, když riziko nákazy řeší karanténa, nedokázal premiér Babiš v ČT vysvětlit. | FOTO: Screenshot ČT

Andrej Babiš bezděčně vyjevil, že nevnímá lidi jako svébytné osobnosti s potřebou svobody, ale otázku volného pohybu občanů váže na konkrétní ekonomický účel a jeho přínos pro větší ekonomický celek – továrnu. „Nelíbí se mi, že když pošleme techniky do zahraničí na montáž, proč se musí vrátit v karanténě,“ přemítal. „Aby z toho ty firmy, ať už na exportu nebo na dovozu…,“ tápal dále.

Premiér ve zvláštním programu České televize ani nedokázal odpovědět na jasnou otázku po smyslu zákazu vycestování kohokoli, kdo nedoloží vážný důvod. „Přijde vám zákaz vycestování ze země na dlouhé měsíce jako vhodné řešení, když ani země, které COVID zvládají ještě lépe než Česká republika, tak tvrdé opatření nemají?“ zeptal se jeden z diváků, který zároveň poukázal na to, že rizika zavlečení nákazy eliminuje nařízená karanténa.

Jak se vzápětí ukázalo, svoboda pohybu, neboli cesty do zahraničí bez hmatatelného a doloženého důvodu, Babišovi ani nic neříká. Na tuto okolnost ovlivňující způsob jeho vládnutí poukázala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která připomněla další důvod, proč pro Babiše otázka svobody není právě ožehavé téma. „Výroky Andreje Babiše o uzavření hranic a zejména to, že se tváří, jako by to nebyl žádný problém, jsou skandální. Zatímco naši občané bojovali, aby se hranice otevřely, on pobýval v Maroku. Komunistický prominent to nemůže chápat, o to důrazněji mu to musí být připomenuto,“ vyvodila Pekarová Adamová z Babišovy netečnosti k jedné z klíčových hodnot občanů této země.

Opoziční politička svým postřehem pravděpodobně naráží mimo jiné i na Babišovo vyjádření z loňského prosince, kdy tvrdil, že o nemožnosti cestovat do zahraničí za komunismu vůbec nevěděl. Administrativní překážky v podobě nesmyslných a následně zamítaných výjezdních doložek se Babiše netýkaly.

Zvláštní despekt k lidem spolu s osobnostním rysem, který Babišovi zjevně nedovoluje vnímat hodnotu svobody, jsou vážný problém. Mají až příliš konkrétní dopad na premiérova rozhodnutí, než aby nad nimi stačilo jen pokrčit rameny.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ve středu večer v České televizi prohlásil, že ke zmírnění podmínek k vycestování dojde během několika týdnů. Diskutuje se podle něj hlavně o cestách v létě do Chorvatska a na Slovensko. V polovině června by se mělo ukázat, jestli mírnění pravidel v Česku bylo úspěšné. Potom by mohlo být povoleno cestovat do zemí, kde je epidemiologická situace lepší nebo stejná jako v Česku, řekl Prymula.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner