Zažijte horečku Pražské muzejní noci, v sobotu se otevře 79 muzeí a galerií

Ilustrační foto (ceskatelevize)

Ilustrační foto | FOTO: ceskatelevize

V sobotu 10. června proběhne již 14. ročník Pražské muzejní noci, akce, kdy mohou lidé během večerních a nočních hodin navštívit zdarma 79 galerií a muzeí hlavního města. A rozhodně se nemusí jednat pouze o pomalé procházky podél stěn plných obrazů, tuhle noc si  podle pořadatelů akce (Národní muzeum, Asociace muzeí a galeriíí ČR a DP hl. města Prahy) může užít skutečně každý, včetně rodin s malými dětmi. Kromě tradičních muzeí, jakými jsou Muzeum hlavního města Prahy či každoročně velmi oblíbené Národní technické muzeum, otevřou své dveře návštěvníkům i instituce jinak mnohem méně přístupné. Podívejte se na nabídku několika z nich:

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty UK je veřejnosti přístupné pouze tento jeden den v roce a kromě prohlídky expozice od 19.00 do 1.00 nabízí pro děti hru Staň se archeologem, kdy budou děti hledat v pískovišti kosti a posléze sestavovat kostru, několik přednášek na téma budoucnosti oboru anatomie či ergoterapie.

Český rozhlas je veřejnosti přístupný v sobotu již od rána v rámci Dne otevřených dveří, Muzejní noc bude jeho plynulým pokračováním. Budou probíhat komentované prohlídky, navštívit můžete i výstavu Hudba ve spirále, která mapuje historii zvukového záznamu, hlavně potom gramofonových desek. Otevřená scéna Českého rozhlasu představí v Balbínově ulici program pro děti, kde zahraje Radio Junior a vystoupí například Monika Načeva, Tonya Graves nebo Radek Banga.

Národní kulturní památka Vyšehrad zpřístupní za symbolickou 1 Kč v sobotu od 19.00 do 01.00 kasematy i sál Gorlice, kde je umístěno několik originálních sousoší z Karlova mostu.

Letecké muzeum Kbely připravilo pro Pražskou muzejní noc speciální program. Kromě stálých expozic a výstavy lze navštívit Letní kino, kde budou promítány filmy ze sbírek Vojenského historického ústavu, proběhne také seskok výsadkářů, ukázka kynologického výcviku či letecké techniky. Pro děti budou připraveny soutěže i možnost pomalovat letadlo křídou.

Botanická zahrada hl. m. Prahy umožní návštěvníkům noční prohlídku skleníku Fata Morgana a památkově chráněné Vinice sv. Kláry s nabídkou ochutnávky místního vína.

Národní památník na Vítkově kromě výstav Sport za velké války a Československý legion v Polsku, pořádá několik výtvarných dílen pro děti, tři varhanní koncerty a přednášky s ukázkami sokolských krojů. Zpřístupněna bude i střešní vyhlídka na Prahu.

Muzeum Karla Zemana počítá i se špatným počasím, po celý večer bude promítat Zemanovy filmy Cesta do pravěka, Baron Prášil a Vynález zkázy. V rámci rozšířené expozice mohou návštěvníci díky moderní trikové scéně založené na principu klíčování vstoupit přímo do filmu Karla Zemana a natočit scénu, kterou potom odešlou na e-mail sobě nebo přátelům.

Letohrádek Hvězda zažije svou první světelně-dynamickou koláž. Celou noc budete moci sledovat několik video sekvencí i s hudebním doprovodem, které jsou vytvořené přímo na míru místu a Pražské muzejní noci.

Celonoční party plnou vernisáží a koncertů pořádá MeetFactory, němé filmy s živým hudebním doprovodem slibuje pražské kino Ponrepo, veřejné čtení proběhne v Knihovně Václava Havla. Kompletní program Pražské muzejní noci najdete na www.prazskamuzejninoc.cz, kde lze také naplánovat individuální muzejní trasu, včetně výběru nejvhodnějších spojů. Během Pražské muzejní noci bude v provozu deset speciálních linek autobusů, které zjednoduší cestování mezi galeriemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články