Zázraky ve Sněmovně: Andrej Babiš se obrátil na víru a stal se demokratem

ČT

Andrej Babiš ve sněmovně | FOTO: ČT

Premiér Andrej Babiš zakončil dnešní projev v Poslanecké sněmovně modlitbou. Tuto modlitbu prý dostal v esemesce a přečetl ji poslancům, snad aby doložil vážnost situace, kdy se i méně nábožensky založení lidé utíkají k Bohu.

Babiš řekl z parlamentní tribuny: „Dej nám, drahý Bože, sílu ducha k nápravě věcí. Dej nám, drahý Bože, sílu duše k nápravě věcí obecných. Dej nám, drahý Bože, sílu důvěřovat sobě. Věřím moudrosti svého fyzického těla. Milost a požehnání všemu a všem. Tak jest,“ zakončil předseda vlády svůj projev.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Epidemii koronaviru Babiš označil za nejtěžší období, jaké Česká republika zažila v novodobé historii. Choval se pokorně a přišel právě za poslanci s prosbou, aby zanechali sporů a aby vytvořili jednotu. Ve zjevné narážce na současné autoritářské postupy Viktora Orbána v Maďarsku premiér slíbil, že vláda bude nadále ctít demokracii.

Řekl doslova: „Naše vláda nehodlá za žádných okolností a nebude zneužívat krizový stav a stav legislativní nouze k posilování své moci.“

Stav legislativní nouze je podle premiéra pouze dočasný na nezbytně dlouhou dobu, stejně jako uzavření hranic a další opatření. „Rozhodně nebudeme a nechceme omezovat základní lidské svobody garantované Ústavou České republiky. Demokracie si hluboce vážím, ale teď jde o zdraví lidí,“ uvedl Babiš. Premiér dále pozval opozici k účasti v krizovém štábu. Chce jí zde poskytnout tři místa.

Je samozřejmě dobře, že premiér dělá taková gesta. Jenom se nemůžeme pod vlivem epidemie zbavit kritického rozumu, pochybností a nemůžeme zapomenout na zkušenosti, jaké jsme s tímto pánem učinili za posledních šest let. 

Máme tu tedy hned dva zázraky, které se odehrály v českém parlamentu. První je, že se premiér přihlásil k demokracii, a tím druhým je obrácení k Bohu. Jediným naším problémem je, že je nás tu až příliš mnoho nevěřících Tomášů a na zázraky věříme jen tehdy, když se o nich přesvědčíme. Andrej Babiš příliš dlouho prováděl destrukci pravidel demokracie, dělby moci a právního státu. Od obsazení a zničení dvou liberálních deníků až po kolosální střet zájmů tu zaváděl barbarský model vlády a udělal nám tím velkou ostudu u našich partnerů v Evropě. Na zázraky bychom mohli věřit jedině tehdy, kdyby se nejprve omluvil a sdělil, jak to chce všechno napravit. A je toho opravdu hodně, co tu napáchal.

V opačném případě totiž jeho pokora a náhlé náboženské city připomínají Josifa Vissarionoviče Stalina, který po vpádu Němců do SSSR, tedy když mu teklo do bot, najednou oslovil Rusy místo komunistickým slovem „soudruzi“ křesťanským oslovením „bratři a sestry“. Pak uvolnil kazajku církvím, jejichž svobodu sám krutě potlačil. U Babiše se nám zase nedaří zapomenout, jak jeho klub společně s komunisty hlasoval pro zdanění náhrad církevních restitucí.

Novinář Jaroslav Kmenta na Twitteru vtipně připomněl slova současného papeže:

Pojďme si dnes připomenout jeden citát… „Není možné věřit v Boha a být mafiánem. Kdo je mafián, nežije jako křesťan, neboť svým životem hanobí Boží lásku.“ 

Tak jest. Všechno dobré, co Babiš říká, kvitujeme, ale počkáme si na činy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]