Zbavte nás Koněva. Co takhle dát sochu na zahradu ruské ambasády?

Praha 6

Socha maršála Koněva | FOTO: Praha 6

Je to tu znovu. Někdo polil sochu maršála Koněva červenou barvou a dopsal k ní, že na rok 1968 nezapomeneme. Celá ruská pátá kolona prská a Praha 6 oznámila, že sochu už znovu čistit nechce. A tak je to správně. Koněv má svou velkou „zásluhu“ na okupaci Československa a rozhodně se nesluší, aby takový člověk byl jakkoli oslavován, i když by si to Jiří Ovčáček velmi přál.

Právě hradní mluvčí je nadmíru rozčilen. Možná si prostě myslí, že nás sovětská vojska opravdu přijela osvobodit, ostatně jeho šéf na Pražském hradě se v den tohoto smutného výročí schází s předsedou komunistů Filipem, jinak také známým jako agent Falmer. A ten samý šéf také otevřeně podporuje agresivitu Ruské federace nebo Andreje Babiše na postu premiéra, toho pro změnu dříve známého jako agent Bureš.

Praha 6 se k celé věci postavila velmi správně. Doufejme, že konečně přestaneme oslavovat ty, jejichž vinou umírali lidé, jejichž vinou jich tisíce emigrovaly a jejichž vinou nastalo dvacetileté normalizační bezčasí, z jehož následků se vzpamatováváme dodnes.

Tohle vzkazuje ruská ambasáda: „Považujeme za nepřijatelné nečinné přihlížení k pozorovaným v České republice jednotlivým aktům vandalismu a «válce s pomníky», jakož i pokusům některých radnic zkreslit dějiny Druhé světové války, využít citlivé stránky naší společné minulosti pro své momentální politické účely.“ (uveřejněno bez redakčních úprav, pozn. red.)

Tak my zase považujeme za nepřijatelné, když Rusko chce ze svých vojáků, kteří v roce 1968 okupovali Československo, dělat hrdiny. Považujeme za nepřijatelné, že se v Rusku běžně upravuje výklad dějin tak, aby z nich země vyšla co nejlépe. Ono už dnes nejde jen o sochu a o to, ať si ji velvyslanectví klidně vezme. Správné by bylo se na ambasádu podívat, zhodnotit, zda je nutné, aby měla tak nepřiměřený počet zaměstnanců, a dát Rusku najevo, že se před ním nebudeme klanět, ani kdyby nám dál vyhrožovalo.

A to ani ve chvíli, kdy už to dělá prezident republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner