Zbláznili se na Primě? Zemanovo PR okénko o migraci, Peroutkovi nebo Číně

Eric Drooker

Předtáčená návštěva prezidenta Miloše Zemana v pořadu Partie TV Prima úspěšně navázala na tu předchozí. Zeman se sice samozřejmě baví pouze s novináři, kteří mu poklonkují, tentokrát ale moderátor Tomáš Hauptvogel nevyvinul ani snahu o to, aby hlavu státu s čímkoli konfrontoval.

Eric Drooker

První dotaz směřoval ke kauze Ferdinanda Peroutky, v níž soud první instance nařídil prezidentu Miloši Zemanovi omluvu za slova o tom, že novinář napsal článek s titulkem „Hitler je gentleman“. „V období Protektorátu se Ferdinand Peroutka přiklonil bohužel k nacismu,“ stojí si za svým prezident a opět překroutil nejen výrok soudu, ale i svá vlastní slova, která ale stejně nedokazují, že by takovýto článek existoval. To mu samozřejmě připomenuto nebylo.

Moderátor přikyvoval

Moderátor probíral se Zemanem výrok senátu, který jej vyzval, aby nerozděloval národ. „Já jsem byl zvolen přímou volbou občany, nikoli senátem, a odpovídám se pouze a jedině občanům,“ prohlásil. Prezident prohlásil, že sice nedůvěřuje průzkumům veřejného mínění, ale zároveň je použil, když srovnal důvěru ve svou instituci a v senát. Redaktor mu na to snaživě řekl: „To je, myslím, jasná odpověď.“

Prezident se opět pochválil za obnovování dobrých vztahů s Čínou, které se opět posunou návštěvou tamního prezidenta. „Podle mých informací by druhá vlna mohla znamenat dalších 45 miliard,“ uvedl Zeman. Je podle něj připraveno asi dvacet obchodních dohod. Pokud by kdokoli čekal, že by mohl prezident být vyzván, aby se vyjádřil k lidským právům k Číně, tak by byl zklamán.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek  (ČTK)

Zeman také opět volá po uzavírání hranic. „Je podle mého názoru naivní předpokládat, že migranti se vrátí na Balkán,“ řekl. „Migranti půjdou před jižní Moravu a já jsem proti tomu, abychom je umisťovali do detenčních zařízení. Jsem pro to, aby je sem armáda a policie vůbec nepouštěla,“ doplnil. Hauptvogel mu vzápětí dokonce nahrál a zmínil prezidentovu tezi o tom, že se v otázce uprchlické krize jedná o řízenou invazi.

Jednou z mála zajímavých chvil byla otázka týkající se vyšetřování tzv. korupčních kauz. „Kritizovat práci policistů, to je velice snadná věc. Já jsem někdy obviňován z populismu,“ odmítl se prezident vyjádřit k vedení ÚOOZ Robertem Šlachtou. „Z kauzy Nagyová nakonec opravdu zbyly ty kabelky a to je trochu málo,“ myslí si Zeman.

Zeman obvinil ze lži ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, který popřel, že existuje smlouva týkající se odebírání dětí v Norsku. „Není slušné říkat, že ministr lže. Proto decentně řeknu, že ministr nemluví pravdu.“ Hlava státu má podle svých slov důkazy i svědka. Dalším prezidentovým oblíbeným tématem je inkluze. „Inkluze je migrace ve velkém,“ uvedl Zeman. Moderátor dal prezidentovi dokonce prostor vyjádřit se k tomu, jak by navrhoval změnit financování školství (aby se mohl opřít do humanitních oborů, které nemá rád). Je zjevné, že prezident prostě vyjádří názor na všechno, ač je jasné, že všemu ani omylem nerozumí. Možná by ale – počínaje Peroutkou – bylo lepší říci, že některé věci neví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články