Zbraně z Vrbětic nebyly pro Ukrajinu, tvrdí bulharská firma. Nikdo z Česka ji prý nekontaktoval

Ruští agenti, kteří vystupují pod jmény Petrov a Boširov.  (Policie ČR)

Ruští agenti, kteří vystupují pod jmény Petrov a Boširov. | FOTO: Policie ČR

Bulharská společnost EMCO obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva tvrdí, že munice z vrbětického skladu nebyla určena pro vývoz na Ukrajinu. Společnost zabývající se vývozem střeliva to píše ve svých dvou tiskových zprávách vydaných včera a nově i dnes. Podle EMCO čeští politici uvádějí ohledně kauzy nepřesné informace. Například v tom, že k výbuchu mělo dojít mimo území České republiky. Společnost napsala, že ji nikdo z českých vyšetřovacích orgánů nekontaktoval s žádostí o podání vysvětlení.

„Některá tvrzení oficiálních orgánů České republiky jsou pravděpodobně založena na nepřesných nebo nesprávných informacích. Například tvrzení, že materiály vlastněné společností EMCO byly určeny k zpětnému vývozu na Ukrajinu, rozhodně nejsou pravdivá,“ uvádí v tiskové zprávě bulharská společnost EMCO patřící obchodníku se zbraněmi Emilianu Gebrevovi.

Podle EMCO firma vyvážela zbraně na Ukrajinu sporadicky a české střelivo údajně vůbec. „Společnost EMCO nikdy nevyvážela na Ukrajinu střelivo pocházející z České republiky. To je zdokumentováno,“ tvrdí ve svém prohlášení firma Emiliana Gebreva, kterému patřila munice zničená výbuchem ve Vrběticích.

V této souvislosti je ale dobré zmínit, že sedmašedesátiletý Gebrev je majitelem také velké zbrojařské firmy Dunarit, která dodávala výzbroj ukrajinskému ministerstvu vnitra a Národní gardě.

Z Vrbětic nikdo neměl odjet

Podle tiskové zprávy společnosti EMCO je kromě informací o Ukrajině zavádějící i předpoklad, že k výbuchům mělo dojít až mimo území České republiky.

„Dokumentace, kterou máme k dispozici, pokud jde o materiály vlastněné společností EMCO, tyto hypotézy kategoricky vyvrací. To prostě nemůže být pravda,“ ohrazuje se EMCO proti tvrzení českých politiků, že k výbuchu materiálu mělo dojít pravděpodobně až na území Bulharska a že ve Vrběticích uskladněná munice vybuchla „zpackaným“ postupem ruských agentů, kteří útok provedli.

EMCO argumentuje tím, že přepravu uskladněné munice neplánovala v žádném termínu, který by se vztahoval k útoku ve Vrběticích. Společnost v tiskovém prohlášení tvrdí, že mezi dubnem 2014 a prosincem 2015 neplánovala dopravit zbraně z České republiky do Bulharska, ani nikam jinam.

„Přeprava vojenského vybavení, zejména výbušnin, je složitý proces, který vyžaduje zdlouhavou přípravu a výměnu dokumentů s orgány vysílajících, přijímacích i tranzitních zemí, kterými by náklad projížděl. Dokumenty v archivech EMCO zcela vyvracejí záměr takové dopravy mezi dubnem 2014 a prosincem 2015,“ uvádí EMCO a podivuje se také nad skutečností, že česká společnost Imex, která si sklady ve Vrběticích pronajímala, vpustila do areálu neznámé osoby.

„Nevíme, jaké další věci byly ve skladech české společnosti Imex, kde byl uskladněn náš majetek. Také nevíme, kdo nebo proč vpustil ruské agenty do skladů, ani, co tam kontrolovali,“ podivuje se ve své reakci bulharská zbrojařská společnost. Ta navíc tvrdí, že ji za celou dobu vyšetřování nepožádaly o informace žádné české ani bulharské vyšetřovací orgány.

„Doposud žádný vyšetřovací orgán nepožádal EMCO o informace v této věci. EMCO znovu opakuje, že je připravena spolupracovat s vyšetřovacími orgány České republiky a dalších spojeneckých zemí při zjišťování pravdivosti případu. EMCO je samozřejmě připravena spolupracovat s bulharskými vyšetřovacími orgány, pokud o to projeví zájem,“ uvádí zbrojařská firma s tím, že kontaktovala dopisem velvyslanectví České republiky v Sofii, kam zaslala materiály týkající se případu.

Otazníky kolem vyšetřování

HlídacíPes.org kontaktoval české velvyslanectví v Sofii s dotazem, o jaké materiály se jedná a jestli jsou pravdivá tvrzení, že EMCO nikdo z České republiky dříve nežádal o podání vysvětlení ohledně citlivé mezinárodní kauzy. „Oficiální komunikace českých úřadů s firmou EMCO neprobíhala prostřednictvím velvyslanectví v Sofii,“ říká mluvčí MZV Zuzana Štíchová.

Stejný dotaz vznesl HlídacíPes.org i na Policejní prezidium ČR. Odpověď do uzávěrky tohoto článku zatím nepřišla. Stejně tak kontaktoval HlídacíPes.org přímo Emiliana Gebreva i společnost EMCO k vysvětlení jejich postoje. Firma nicméně odkázala na svá tisková prohlášení, ve kterých směrem k českým vyšetřovacím orgánům dále uvádí:

„České vyšetřovací orgány musí objasnit předpoklady o motivech a příčině výbuchů. Jak je patrné z dosavadních veřejných prohlášení, existuje řada protichůdných a dokonce vzájemně se vylučujících tvrzení. Domníváme se, že těmto nepřesnostem v oficiálních prohlášeních českých orgánů bylo možné se vyhnout, kdyby došlo k hlubší spolupráci mezi příslušnými orgány obou zemí za účelem objasnění všech skutečností a okolností případu,“ uvádí EMCO s tím, že také vyzvala bulharskou Státní agenturu pro národní bezpečnost a bulharského generálního prokurátora, aby kauze věnovali zvýšenou pozornost.

Zároveň firma vyjádřila naději, že událost ve Vrběticích by mohla pomoct vyšetřit útoky spáchané proti majiteli firmy Gebrevovi, jehož se někdo pokusil otrávit na přelomu dubna a května 2015; tedy zhruba půl roku po prvním výbuchu ve Vrběticích. Zbrojaři se tehdy udělalo náhle nevolno při večeři v luxusní restauraci v centru Sofie. Gebrev popisoval podobné příznaky, jakými později trpěl otrávený ruský agent Skripal při otravě jedem novičok.

„Přesvědčivým důkazem jsou účastníci teroristických činů, jak při útocích v České republice v roce 2014, tak při útocích s novičokem v Bulharsku v roce 2015 a ve Velké Británii v roce 2018. Zřejmě jsou to všichni agenti jedné z organizací ruských tajných služeb,“ tvrdí tisková zpráva EMCO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecz[email protected]