Zbrojař Strnad a ruský okruh za Zemanovou kampaní

ČTK

Prezident Miloš Zeman na návštěvě společnosti Excalibur Army Jaroslava Strnada (vlevo). | FOTO: ČTK

Financování volební kampaně Miloše Zemana je nejutajenější ze všech prezidentských kandidátů. Všichni mají mít ze zákona transparentní účet, ovšem současná hlava státu vsadila něco jiného, a o průhlednosti vedení kampaně nelze hovořit. Tím spíše, že se Zeman veřejně zavázal, že žádnou kampaň nepovede.

Zemanovi nejbližší hradní spolupracovníci aktivizovali svou převodovou páku, Stranu práv občanů, která se podílí na iniciativě „Zeman znovu“. Celoplošnou billboardovou kampaň s týmž volebním sloganem platí spolek „Přátelé Miloše Zemana“, který je rovněž s Hradem personálně propojený.

V pozadí všech aktivit stojí dvojice hradního kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, které pojí přímý vliv na současného prezidenta, Stranu práv občanů i na obskurní spolek „Přátelé Miloše Zemana“.

Mynářovi se už čtyři roky nedaří získat bezpečnostní prověrku, což mnohé vypovídá o jeho důvěryhodnosti. Dnes stojí spolu s kontroverzním podnikatelem Nejedlým v čele kampaně s cílem dostat Zemana znovu na Hrad, když přitom obešli nedokonalý zákon.

Nejasné financování kampaně

Pokud reklamní kampaň probíhá se Zemanovým vědomím, a to bylo potvrzeno hradní kanceláří, bude zahrnuta do finančního limitu 40 milionů korun pro každého kandidáta. Největší částku věnoval spolek „Přátelé Miloše Zemana“, který před volbami nemusí zveřejnit sponzory a jehož představitelé se tváří, že je dnes neznají. Tím se Zemanova kampaň liší od jeho konkurentů, kteří své sponzory podle zákona zveřejňují, a na rozdíl od Zemana jsou vystaveni veřejné konfrontaci.

Toho je současné hradní osazenstvo ušetřeno. Na druhou stranu jeho počínání vyvolává podezření, že ukrývání části Zemanových donátorů má svůj pragmatický důvod, a rozhodně zpochybňuje jeho serióznost.

Jinou věci je stav oficiálního transparentního účtu Miloše Zemana u Fio banky. Když odmyslíme, že jej tvoří hlavně tisíce haléřových položek různých vtipálků, přistálo na něm jen několik větších sponzorských darů. Ty však rovněž vyvolávají zaslouženou pozornost.

Strnad znovu v akci

Několik dní před prvním kolem prezidentské volby dosáhla celková suma na účtu 4,5 milionu korun. Největší dar poskytla loni v prosinci společnost Dako-CZ, náležející do impéria Czechoslovak Group (CSG) největšího tuzemského zbrojaře Jaroslava Strnada.

„Potvrzuji, ze Dako-CZ věnovalo na transparentní účet pana prezidenta dva miliony korun. Jedná se o výraz uznání za práci pana prezidenta pro Českou republiku a je na panu prezidentovi, jak tyto prostředky užije,“ potvrdil tuto zprávu mluvčí CSG Andrej Čírtek.

Jde o to, jestli v první řadě neměl na mysli prospěch holding, jenž ho zaměstnává. Prezident Zeman zájmy Strnadových firem prosazuje i v zahraničí a prohlašuje se za jejich „neplaceného agenta“. V lednu 2015 se zúčastnil i otevření nové montážní a expediční haly firmy vyrábějící brzdové systémy pro kolejová vozidla Dako-CZ.

Dako-CZ bylo už v letech 2013 a 2014 s celkovou sumou 3,5 milionu korun největším sponzorem prozemanovské Strany práv občanů, která tehdy v předčasných volbách propadla ziskem 1,5 procenta hlasů. Od té doby se tradují velmi dobré vztahy do té doby nepříliš významné Strnadovy společnosti s prezidentem Milošem Zemanem.

Silný ruský vliv

Strnad vlastní společnost Dako-CZ se slovenským miliardářem ruského původu Alexejem Beljajevem, s nímž plánuje další podnikatelské aktivity. Beljajev proslul jako ruská spojka ve střední Evropě s významnými kremelskými vazbami.

Jak píše americký konzervativní server The Daily Caller, Zemanův okruh a zdroj moci vykazuje silný ruský vliv. Stará garda se skládá z Martina Nejedlého, bývalého jednatele firmy Lukoil Aviation Czech a právě Alexeje Beljajeva, propojeného s ruským zpravodajským důstojníkem a Putinovým přítelem Vladimírem Jakuninem, který se octl na sankčním seznamu Spojených států.

Relativně novým hráčem je největší oficiální sponzor a zbrojařský magnát Jaroslav Strnad. Proto se nelze divit, že Miloš Zeman podporuje zjednodušení vývozních licencí do zemí, odkud existuje vysoké riziko opětovného exportu do třetích zemí, které nepatří mezi spojence. V této souvislosti server zmiňuje nedávné zprávy o diplomatických letech ázerbájdžánských linek, které převážejí těžké zbraně do konfliktních zón. Mezi mnoha jinými byly uvedeny dodávky i ze Strnadovy skupiny Czechoslovak Group.

Loni v červenci uvedl arménský dokument, že se podle vládních zdrojů Strnad angažoval s íránskými státními příslušníky a kurdskými skupinami organizovaného zločinu v programech reexportu zbraní, náhradních dílů a dalšího materiálu do embargovaných zemí, jako je Írán, Jemen, Sýrie a Libye. Tyto zdroje vyjádřily obavu, že se některé kavkazské země stávají platformou k obcházení sankcí. To už je příliš vážná věc, kterou se zbývají i české zpravodajské služby.

Miliardové armádní zakázky

Strnadovy firmy sdružené v CSG rovněž „shodou okolností“ v posledních několika letech významně expandovaly a staly se největším dodavatelem armádní techniky. Miliardové zakázky jí byly přiděleny nezřídka bez výběrového řízení, nebo podle kritiků nikoli jako nejlepší nabídce.

Dako-CZ však nebyla jedinou Strnadovou firmou, která Zemanovi věnovala sponzorský dar. Další milion korun darovala společnost Composite Components vyrábějící drony. Za ní stojí Petr Rusek, který současně působí jako předseda představenstva společnosti Tatra Trucks, která je vlajkovou lodí Strnadova impéria.

Nelze v této souvislosti přehlédnout, že prezident za začlenění dronů do české armády opakovaně lobbuje. Naposledy loni v listopadu na velitelském shromáždění Armády ČR. „Je zapotřebí, abychom usilovali o překonání jistého konzervatismu, který mi připomíná odpor některých vysokých vojenských činitelů ve třicátých letech minulého století proti tankům,“ naléhal tehdy. V neposlední řadě Zemanovi poslal 900 tisíc korun Jan Nekola stojící za agenturou NKL Žofín, který současně působí jako právník Strnadovy skupiny CSG.

Jasný konflikt zájmů

Pokud to shrneme, tak 3,9 milionu korun (téměř 90 procent celkové částky) věnovaly prezidentu Miloši Zemanovi na oficiální volební účet subjekty spojené s Jaroslavem Strnadem, jehož obchodní zájmy současná hlava státu veřejně prosazuje.

Není to tak dávno, kdy sporní sponzoři v konfliktu zájmů ohrožovali ty politické strany či jednotlivce, kterým byly jejich nemalé finanční dary věnovány. Dnes je situace jiná. Zdrojem Zemanovy moci je ruský okruh a utajování sponzorů jeho kampaně vyvolává otazníky, jestli za nimi nestojí i východní kapitál.

Největší oficiální sponzor Jaroslav Strnad se svojí podporou Miloši Zemanovi nijak netají, chlubí se jí a zjevně očekává oboustranně plodnou spolupráci i do budoucna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner