Zcela jsme dobyli Pandžšír, hlásí Tálibán. Držíme se, popřeli slova povstalci

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) (ČTK/AP Photo/Rahmat Gul)

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) | FOTO: ČTK/AP Photo/Rahmat Gul

Mluvčí Tálibánu v pondělí oznámil, že bojovníkům hnutí se podařilo „zcela dobýt“ provincii Pandžšír, poslední baštu odporu proti islamistům, kteří se nedávno překvapivou rychlostí prohnali celou zemí a ujali se v Afghánistánu vlády. Právě Pandžšír zakrátko zůstal jedinou z 34 provincií, kterou Tálibánci nedokázali ovládnout. Povstalci nicméně prohlášení o své porážce popřeli.

Slova o dobytí posledního odbojného regionu v Afghánistánu přišla po dvou týdnech lítých bojů. Zatímco se ale Tálibán holedbá, že Pandžšír je v jeho rukou, afghánská Národní odbojová fronta (NRF), která se vládnoucímu hnutí postavila na odpor, porážku popírá. „Hnutí odporu je stále v celém údolí (Pandžšíru),“ řekl CNN mluvčí antitálibánských jednotek Ali Nazary.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Po sociálních sítích se už šíří fotky a videa, na nichž vlaje vlajka Tálibánu, podle všeho umístěná na budově úřadu guvernéra v provinčním hlavním městě Bazaraku. CNN ovšem upozornilo, že pravost záběrů není možné nezávisle ověřit.

„Poslední hnízdo nepřátel, provincie Pandžšír, bylo kompletně dobyto. Chceme ujistit čestné obyvatele Pandžšíru, že nebudou čelit žádnému diskriminujícímu zacházení. Všichni jsou našimi bratry a budeme pracovat pro společný cíl a sjednocenou zemi. S nedávnými snahami a tímto vítězstvím je naše země úplně venku z víru války,“ nechal se slyšet mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid.

Hnutí odporu nepopřelo, že centrum provincie padlo pod náporem ozbrojenců, další části Pandžšíru prý ale nadále ovládá. „Většina oblasti Bazaraku a všechna boční údolí jsou pod kontrolou NRF. Tvrzení Tálibánu o ovládnutí je nepravdivé. Jednotky NRF jsou na všech strategických pozicích v údolí, aby dále bojovaly. Ujišťujeme afghánský lid, že boj proti Tálibánu bude pokračovat, dokud nezvítězí spravedlnost a svoboda,“ burcují povstalci.

Prohlášení o ovládnutí vzpurného regionu pronesl Tálibán po intenzivních víkendových bojích v údolí, odkud byly hlášené těžké ztráty. Pandžšír je strategickou oblastí s horským terénem bohatým na nerostné bohatství. Od hlavního města Kábulu je vzdálený přibližně 150 kilometrů na sever. A dosud je (byl) posledním kouskem Afghánistánu mimo kontrolu Tálibánu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články