Zdá se, že MF DNES snad přešla od Babiše k Putinovi

Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl a Andrej Babiš (archiv)

Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl a Andrej Babiš | FOTO: archiv

Nestačí snad, že MF DNES dělá vše, co svému (ne)majiteli na očích vidí? Či fakt, že redakce se rozhodla všem ukázat, že 17. listopad byl úplně jinak, než si ještě stále vzpomínáme? Nyní to místy vypadá, že už je šéfredaktoru Jaroslavu Pleslovi Andrej Babiš málo a že se rozhodl přivinout k dalšímu mocnému muži, k prezidentovi Ruské federace Vladimiru Putinovi. Nebo, aby to nebylo tak velikášské, k prezidentu Miloši Zemanovi a jeho proruské partičce.

Jinak si totiž nelze vysvětlit úpornou snahu, s jakou čtenářům redakce v mistrně postavených materiálech podsouvá názor, že putinovské Rusko je vlastně fajn a sankce proti němu Moskvě pomáhají. 

Zdaleka ne první takový článek, respektive rozhovor, se objevil na webu iDnes.cz v neděli. Dozvěděli jsme se, že sankce Putin nejen ustál, ale dokonce jej posílily. Dokonce prý pomohly potravinové soběstačnosti Ruska.

Jednoho by to zarazilo, že? Copak fakt, že do Ruska se nesmějí vyvážet ze států EU či USA zbrojní komponenty či vyspělá počítačová technologie, může nějak pomoci lepší úrodě rajčat? Že by snad uvalené sankce přispěly k tomu, že si nyní koupí Rusové nikoliv holandský, ale ruský jogurt?

Ale kdeže. O těchto sankcích vůbec není řeč. Jde o to, že Putin vyhlásil vlastní sankce a ty zakazují dovoz potravin. Především těch, které se v Rusku jaksi nevyráběly či nepěstovaly. Takže nejde o sankce Západu, ale o trucopatření moskevského cara. A tak holt museli Rusové rozjet pěstování rajčat, výrobu mléčných produktů, zkrátka činnosti v řade oborů, které buď neměli, nebo je ignorovali.

Nicméně iDnes praví – za ruský jogurt a další potraviny může Západ. To ten Rusko posílil, právě ten donutil jej stát se potravinově soběstačnou zemí. A aby to bylo jasné všem, nejlépe rozhovorem s někým, kdo a) není Rus, b) podniká tam, c) má ten správný postoj. A nejlépe bude, když redakce takových postav najde víc a se všemi udělá postupně rozhovory. 

Poslední kroky vedení MF DNES (tedy i iDnes.cz) jsou skutečně fascinující. Ale na Hradě mají asi radost. A kdyby toho bylo ještě málo, přitvrdíme. Však má pan Plesl jistě v zásobě jinší trumfy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]