Zdechovský: Babiš je ve střetu zájmů. Žaloba na Evropskou komisi je skandální

Tomáš Zdechovský (Pavel Hofman)

Tomáš Zdechovský | FOTO: Pavel Hofman

Europoslanec Tomáš Zdechovský se pro deník FORUM 24 vyjádřil k aktuálnímu tématu – k žalobě na Evropskou komisi, kterou schválila česká vláda. Považuje ji za zásadní ostudu pro naši zemi. Podle europoslance se také v českých médiích naprosto opomíjejí fakta ohledně vyplácení a nevyplácení dotací pro holding Agrofert.

„Je to naprosto skandální. Neznám jediný případ, kdy by český stát takovýmto způsobem hájil jediného příjemce dotací. Je to krystalický důkaz toho, že Andrej Babiš skutečně je ve střetu zájmů,“ komentuje Zdechovský žalobu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Europoslanec, který je koordinátoem Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, vysvětlil, že je v českém mediálním prostoru neustále zaměňováno jednání o starších dotacích s výsledky obou auditů Evropské komise. „Andrej Babiš prostě je ve střetu zájmů, konstatovaly to oba audity včetně DG Agri,“ říká.

Zdechovský zdůraznil, že tím, co Evropská komise údajně „schválila“, jsou některé starší dotace vyplacené před platností nového nařízení o střetu zájmů. „Agrofertu se nyní dotace neproplácí,“ připomněl s tím, že směrnice začala platit v srpnu 2018.

„Čínští investoři jsou nervózní. Agrofert žije na dluh a oni se nyní bojí, že nebudou peníze na splátky,“ myslí si Zdechovský. Ten zdůraznil, že je skandální, jak česká média bezmyšlenkovitě opakují informace o „proplácení“, a matou tak veřejnost přesně podle toho, co šíří marketingový tým Andreje Babiše. „Zaměňování výsledků auditů a starých dotací je chybné,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner