Zdechovský: Babiš volby nevyhraje. SPOLU věřím, hrozbu vlády ANO, SPD a KSČM zastavíme

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) (Tomáš Zdechovský / se svolením autora)

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) | FOTO: Tomáš Zdechovský / se svolením autora

Koalice SPOLU odstartovala poslední část své předvolební kampaně. Motivace porazit Andreje Babiše je velká a podle toho vypadá i komunikace spojení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s voliči. Do ní se zapojil i europoslanec Tomáš Zdechovský. Deník FORUM 24 ho oslovil s otázkami, týkajícími se voleb, porazitelnosti hnutí ANO či vnímání naší země zahraničními partnery.

Pane Zdechovský, zapojil jste se do předvolební kampaně koalice SPOLU, to moc europoslanců ostatních stran nedělá. Co vás k tomu přimělo?

Jsem místopředsedou lidovců a také místopředsedou volebního štábu koalice SPOLU. Bylo by ode mě velmi nekolegiální, kdybych této koalici, které věřím, že vyhraje volby, nepomohl. Je sice velmi náročné skloubit práci v Bruselu s tuzemskými volbami, ale tentokrát jde o hodně! Během vteřiny jsem věděl, že se musím zapojit. Všichni bojujeme za změnu, kterou jsme schopni jako koalice SPOLU občanům České republiky přinést.

Zároveň se bojím, že by tady mohlo vládnout hnutí ANO s SPD a KSČM. To je strašák, který nás všechny žene, abychom pro vítězství v podzimních volbách udělali maximum a zastavili tuto potenciální hrozbu. 

Jaký je váš pocit z “door to door” kampaně? U nás na něco takového nejsme moc zvyklí.

Neuvěřitelný! Doslova jsme se rozeběhli po celé republice a oslovovali občany u jejich dveřích po vzoru amerických kampaní. Ohlasy byly velmi pozitivní. Sám jsem vyrazil s poslancem Markem Výborným v Pardubickém kraji a byl jsem příjemně překvapen reakcí lidí ve městech i na vesnicích. Jen snad dvakrát jsem zaznamenal, že by se s námi lidé nechtěli bavit.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Opravdu jsem z toho cítil, že lidé chtějí změnu. Vadí jim, jak Babiš tuto zemi spravuje. Někteří senioři ze začátku namítali, že jim přidal důchod a že se mají dobře, ale když jsme argumentovali tím, že tady máme obrovský státní dluh, který budou muset zaplatit jejich děti a vnuci, tak se častokrát zarazili a řekli aha, tak to bychom fakt nechtěli! Popřemýšlíme o tom. Za tyhle momenty jsem rád.

Jak jste zareagoval, když se rozhodlo o tom, že lidovci půjdou do koalice s ODS a TOP 09?

Od začátku jsem tuto spolupráci podporoval, protože jde o víc než o to, kdo bude na jakém místě kandidátky, aby měl větší šanci se stát poslancem. Spolupráce je klíčem k tomu, abychom dali konečně Českou republiku dohromady a vyprovodili Babiše ze Strakovy akademie. Škod napáchal dost. Další vláda to bude mít nesmírně složité, ale toho se nebojíme. Neříkáme, že to bude jednoduché, ale uděláme všechno pro to, abychom konsolidovali veřejné finance, snížili státní dluh, zefektivnili státní aparát a připravili kvalitní důchodovou reformu. To je potřeba jako sůl.

Které nejdůležitější body programu koalice mají největší šanci oslovit voliče?

Těch bodů je víc. Z mého pohledu jsou nejdůležitější zdravé veřejné finance a důchodová reforma. Pokud by se pokračovalo současným stylem rozhazování, tak za tři roky narazíme na tzv. dluhovou brzdu, což bude znamenat velký problém! Chceme zakotvit v Ústavě ČR odpovědné rozpočty, protože nechceme dětem odkázat dluhy nezodpovědných a rozhazovačných vlád!

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Stěžejním bodem je také podpora dostupného bydlení. Chceme stavět až 40 tisíc bytů ročně! Hodláme zjednodušit výstavbu, uvolnit státní pozemky na tyto účely, ale také podpořit první bydlení bez ohledu na věk nebo rodinný stav. Nechybí ani podpora rodin nebo zajištění víceletého financování sociálních služeb, které každoročně neví, jestli jim přidělené peníze vystačí. Velký důraz klademe na digitalizaci státní správy a její zefektivnění. 

Vydrží koalice SPOLU i po volbách? Například Jan Hamáček tvrdí, že už teď je jasné, že se po volbách rozpadne.

Určitě vydrží. Zavázali jsme se k tomu, že budeme společně postupovat i po volbách. Náš cíl je totiž pořád stejný. Předseda Hamáček se snaží marně vrazit klín do míst, kde pro to není žádný prostor. Kdyby se raději zaměřil na to, že jeho strana bojuje o přežití a pravděpodobně nepřekročí 5 %. V jejich programu jsou naprosto šílené návrhy, které se podobají těm komunistickým. Ví, že byli 8 let ve vládě, kde tahali za kratší konec. Přisuzují si cizí úspěchy, například 500 korun maminkám k důchodu navíc za každé vychované dítě. S tím jsme přišli my, lidovci už v roce 2019. Několikrát to shodili ze stolu a pak to před volbami vítězně prosadili. Ve finále je důležité, že to prošlo, ale tahle politika mi nepřijde úplně fér.

Je hodně třecích ploch mezi stranami v koalici, nebo jste se na většině důležitých bodů shodli?

Třecí plochy takřka nejsou! Je pár bodů, kde to vidí každá strana jinak, ale to je pochopitelné. Na těch klíčových bodech se shodneme, a to je nejdůležitější. 

Sledujete předvolební průzkumy? Jak velkou důležitost jim přikládáte?

Předvolební průzkumy beru s rezervou. Některé se opravdu dost diametrálně odlišují, viz poslední průzkumy agentury STEM a Data Collect pro ČT. Dá se na nich vysledovat určitý trend, který říká, že koalice SPOLU posiluje. Velmi pozitivní také je, že máme největší volební potenciál, což znamená, že nás nejvíce lidí zvažuje volit. Máme poslední tři týdny je přesvědčit, že jsme nejlepší volbou pro budoucnost České republiky. A já věřím, že se nám to podaří, protože chystáme drtivý závěr kampaně! 

Zatím se zdá, že by Andrej Babiš mohl znovu volby vyhrát. Nebojíte se, že se kvůli tomu dostanou do vlády zástupci SPD?

Nevyhraje! Vláda populistů a extremistů je obrovskou hrozbou pro celou Českou republiku. Už teď si SPD diktuje podmínky, kterými jsou referenda o vystoupení z EU a NATO. Naprosto děsivá představa, které musíme zabránit. Vystoupení z EU i NATO by znamenalo vrátit se ekonomicky o dekádu zpět. Vystoupení už pociťuje i Velká Británie. 

Eric Drooker

Jako stát bychom spadli někam na úroveň Albánie. Straší mě i představa, že by mělo mít SPD ministerstvo financí nebo školství. Když vidím některé poslance za toto hnutí, tak si říkám, jestli někdy vůbec vědí, o čem hlasují. 

Co se dá udělat proto, aby hnutí ANO nevyhrálo? Dá se vůbec bojovat s takovou mediálně politickou mašinerií, jakou vládne premiér?

Je to těžké. Babiš má za sebou obrovskou mediální sílu. Stačí, když si porovnáte, o čem píše MF DNES a jiné deníky. Naprosto nekritické články k vládě ANO a premiéru Babišovi. Musíme lidem neustále připomínat, co tady vláda Babiše způsobila za ty 4 roky: rozvrat financí; nezvládnutá pandemie a zbytečně tisíce mrtvých českých občanů vinou chaotického řízení mikromanažera; nejvyšší státní dluh; rostoucí tempo zadlužení; obrovský střet zájmů premiéra, kvůli kterému nám hrozí pozastavení dotací z EU; předražené nákupy zdravotnických pomůcek v době koronaviru; strašlivá D1; otrava 40 tun ryb v Bečvě, která se stále nevyšetřila, a další. 

Stále ukazujeme, že my jsme tou správnou volbou pro to, abychom zachránili naší zemi od ekonomického krachu. Dokázali jsme se domluvit, dokážeme dát i zemi do pořádku.

Vláda v době pandemie udělala spoustu chyb, Roman Prymula dokonce přiznal, že šlo zachránit zhruba 15 tisíc životů. Jaktože na to lidé už zapomněli?

To je otázka, kterou si také často kladu. S létem přišlo rozvolnění a lidé začali přemýšlet o jiných věcech. Nyní ale opět začaly přibývat počty nakažených a nikdo vlastně zase neví, jaký má vláda plán na podzim, kdy se to zhorší. Naprosto zanedbala kampaň na podporu očkování. Jenom čeká, že se to nějak vyřeší. 

Vyjádření Romana Prymuly ukazuje na to, že za těchto 15 tisíc životů je přímo odpovědná vláda. To se musí občanům pořád opakovat!

Zajímavý bude vývoj zahraniční politiky. Změní se podle vás postoj České republiky k členství v EU, pokud by vyhrálo hnutí ANO, na jehož šéfa už si Brusel dává pozor?

Premiér Babiš je člověk, který se rozhoduje podle toho, kolik mu to vynese. Upřednostňuje osobní zájmy před národními. Stačí si srovnat jeho vyjádření, kdy například chválí Evropskou komisi za nákupy vakcín, a pak ji okamžitě za něco zkritizuje, že je to diktát Bruselu, když došlo na střet zájmů. Nesmíme zapomínat, že jeho firmy stojí na evropských dotacích. Jeho střet zájmů je obrovský problém a pozastavení toku peněz z EU musely firmy z Agrofertu výrazně pocítit. 

Pokud by se střet zájmů „nevyřešil“ a Agrofert by nadobro přišel o evropské dotace, pak si myslím, že by Babiš změnil chování vůči EU a české občany by si vzal za rukojmí. 

Andrej Babiš (ANO) s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem (ČTK)

Jak se na nás vlastně dívají ostatní členské státy Unie? Berou nás jako západní zemi?

Berou nás tak na půl. Jako zemi s větší špetkou východního vlivu Ruska a Číny, která se ale snaží směřovat na západ. To vše vždycky záleží na politické reprezentaci, která zemi řídí. Teď bohužel více převládá ten východní příklon i kvůli prezidentu Zemanovi, který se snaží posilovat ruský a čínský vliv, což je neskutečná ostuda. Jednou se mě kolega z Evropské lidové strany po kauze Vrbětice zeptal, za koho vlastně ten váš prezident kope? Upřímně jsem odpověděl, že za české občany ne. 

Bude trvat dlouho, než se zase zlepší politická kultura u nás?

To se bude odvíjet od toho, jak dopadnou volby. Pokud vyhraje SPOLU a utvoří s druhou koalicí vládu, tak se poměry výrazně zlepší. Pokud tady budou vládnout extremisté a populisté, tak můžeme očekávat další úpadek. 

Jak důležité je oslovit mladé voliče a dokáže to SPOLU?

Velmi! Na kandidátkách máme hodně mladých lidí, kteří se snaží lákat mladé voliče k volebním urnám. S mladými se dříve moc nepracovalo, a to se snažíme změnit. Při psaní programu a priorit jsme na ně rozhodně nezapomněli, spíše naopak! Ať už se jedná o dostupné bydlení, nebo ochranu životního prostředí. Víme, že klimatická krize tady je, a čím dříve ji začneme systematicky řešit, tím lepší planetu můžeme předat budoucím generacím. 

Založili jsme kvůli tomu i speciální instagramový účet, kde vysvětlujeme náš program zábavnější formou. Jejich hlas může rozhodnout o tom, jak to tady bude další čtyři roky vypadat. Doufám, že jich přijde k volbám co nejvíce a budou volit koalici SPOLU. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články