Zdechovský: Evropská komise může vzít dotace Agrofertu. Kvůli Babišovu střetu zájmů

Tomáš Zdechovský (Flickr.com)

Tomáš Zdechovský | FOTO: Flickr.com

Výbor pro rozpočtovou kontrolu EU (CONT) se bude v pondělí večer opět zabývat problémy předsedy vlády Andreje Babiše. Jedná se o zásadní podezření, že český premiér stále ovládá holding Agrofert, a proto je pro představitele Evropské unie nepředstavitelné, aby v tak gigantickém střetu zájmů nadále pobíral dotace. Europoslanec Tomáš Zdechovský deníku FORUM 24 řekl, že v konečném důsledku by Agrofert mohl přijít o veškeré dotace.

Podle Zdechovského je pravděpodobné, že výbor věc jen tak neodloží. “Předsedkyně výboru by si pak pozvala komisařku pro regionální politiku Corinu Crețuovou. Budeme chtít slyšet konečné stanovisko k tomu, zda je Andrej Babiš konečným vlastníkem Agrofertu. Všechno nasvědčuje tomu, že je,” říká europoslanec.

Pokud by se střet zájmů prokázal i na půdě europarlamentu i Evropské komise, řešení se nabízí několi: “Buď Babiš odejde z politiky, nebo transparentně prodá Agrofert. Případně by mu byl úplně zastaven příjem dotací,” doplnil Zdechovský.

Europoslanec má za to, že střet zájmů indikují například obstrukce při vracení padesátimilionové dotace na Farmu Čapí hnízdo. Evropská komise má ale samozřejmě i další prostředky, jak se podobným věcem bránit. “Evropská komise může dotace Agrofertu pozastavit do doby, než se případ prošetří,” říká Zdechovský.

Jako europoslanec Tomáš Zdechovský hovoří s mnoha kolegy, kteří český problém jménem Andrej Babiš jednoznačně vnímají. “Řada lidí si dává pozor, co Andrej Babiš říká. Nevěří mu, jeho střet zájmů a kombinace politické, ekonomické a mediální moci je Achillovou patou pozice České republiky v EU. On sám pro řadu západních politiků působí nedůvěryhodně,” popsal deníku FORUM 24 Zdechovský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]