Výbor pro rozpočtovou kontrolu EU (CONT) se bude v pondělí večer opět zabývat problémy předsedy vlády Andreje Babiše. Jedná se o zásadní podezření, že český premiér stále ovládá holding Agrofert, a proto je pro představitele Evropské unie nepředstavitelné, aby v tak gigantickém střetu zájmů nadále pobíral dotace. Europoslanec Tomáš Zdechovský deníku FORUM 24 řekl, že v konečném důsledku by Agrofert mohl přijít o veškeré dotace.

Podle Zdechovského je pravděpodobné, že výbor věc jen tak neodloží. „Předsedkyně výboru by si pak pozvala komisařku pro regionální politiku Corinu Crețuovou. Budeme chtít slyšet konečné stanovisko k tomu, zda je Andrej Babiš konečným vlastníkem Agrofertu. Všechno nasvědčuje tomu, že je,“ říká europoslanec.

Pokud by se střet zájmů prokázal i na půdě europarlamentu i Evropské komise, řešení se nabízí několi: „Buď Babiš odejde z politiky, nebo transparentně prodá Agrofert. Případně by mu byl úplně zastaven příjem dotací,“ doplnil Zdechovský.

Europoslanec má za to, že střet zájmů indikují například obstrukce při vracení padesátimilionové dotace na Farmu Čapí hnízdo. Evropská komise má ale samozřejmě i další prostředky, jak se podobným věcem bránit. „Evropská komise může dotace Agrofertu pozastavit do doby, než se případ prošetří,“ říká Zdechovský.

Jako europoslanec Tomáš Zdechovský hovoří s mnoha kolegy, kteří český problém jménem Andrej Babiš jednoznačně vnímají. „Řada lidí si dává pozor, co Andrej Babiš říká. Nevěří mu, jeho střet zájmů a kombinace politické, ekonomické a mediální moci je Achillovou patou pozice České republiky v EU. On sám pro řadu západních politiků působí nedůvěryhodně,“ popsal deníku FORUM 24 Zdechovský.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora