Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) má po projevu Petra Fialy, v němž byly představeny priority českého předsednictví, jasno: český předseda vlády má dobrou pozici, což se odráží i na zlepšení pověsti České republiky. Přesto v rozhovoru pro deník FORUM 24 Zdechovský uvádí, že téma střetu zájmů Andreje Babiše stále rezonuje.
Jak hodnotíte projev premiéra Fialy v europarlamentu?
Myslím, že po dlouhé době šlo o vystoupení státníka, člověka, který rozumí evropské i mezinárodní politice. Člověka, který dokáže zhodnotit vliv okolností na českého občana. Důvod, proč měl Petr Fiala takový úspěch a velký potlesk, je ten, že neříkal naučené fráze, ale mluvil velmi konkrétně a jasně. To ocenila i řada mých kolegů.
Jak Evropská lidová strana (EPP), frakce, do níž patříte, vnímá jméno Petr Fiala? Europoslance v úterý dokonce navštívil.
Žádný premiér za posledních dvacet let neměl tak výborné vztahy s předsedou Evropské lidové strany. Nechci se dotknout ani Petra Nečase, ani Mirka Topolánka, ale vztahy Petra Fialy a Manfreda Webera lze označit jako přátelské. Nepřeháním.
Myslíte si, že by ODS měla vstoupit spíše do Evropské lidové strany a opustit frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kde je dnes?
Bylo by to logické. Jestli chce Petr Fiala dlouhodobě zůstat premiérem a hrát významnou roli v evropské politice, v ECR je to daleko těžší než v největší politické frakci EPP.
Manfred Weber přivítal, že se v Česku změnila situace a že se naše země vrátila k vládě práva. Jak jste tuto poznámku, která zazněla na plénu europarlamentu, vnímal?
Střet zájmů Andreje Babiše tady stále rezonuje. Velkým tématem, i když s určitým zpožděním, bylo odložení vyšetřování podvodné reklamy na Čapím hnízdě. Řada kolegů se ptala, jak je to možné. Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu to označují za skandál. Andrej Babiš měl čtyři roky skvělou možnost na plénu Evropského parlamentu vystoupit a prezentovat svoji vizi budoucnosti Evropy tak, jak to udělali státníci ze všech ostatních zemí. On to neudělal. Petr Fiala vizi na evropské půdě prezentoval několikrát. Tato vize je střídmá, splnitelná, sedí k němu samotnému, vyzývá k tomu, abychom řešili Ukrajinu a migrační krizi, protože tím řešíme i situaci nás samotných. Fiala skvěle řekl, že pokud nevyřešíme problém dodávek potravin směrem do Afriky, budeme čelit obrovské migrační krizi. Mnoho politiků si to neuvědomovalo a neuvědomuje.
Naopak europoslankyně z hnutí ANO Dita Charanzová řekla, že ve Fialově projevu chyběl důraz na občany. Jak to hodnotíte?
Nepochopil jsem to. Nevím, zda dostala zadání od Andreje Babiše, který tyto věci opakuje, ale o den dříve Dita Charanzová na setkání europoslanců s premiérem mluvila o otevřených dveřích, její projev byl velmi smířlivý a dobrý.
Asi ale nebyl pro média, že?
To asi bude ten zásadní rozdíl. Toto vystoupení bylo zbytečným kopnutím do premiéra, protože on vysvětlil, proč se řešení ukrajinské krize týká českého občana. Vždyť bychom mohli být zaplaveni miliony uprchlíků, už ne třemi sty tisíci. To by přece byl teprve problém.
Středečním tématem bylo také slovo taxonomie a fakt, že nebyla odhlasována námitka proti plynu a jádru jakožto udržitelných zdrojů energie. Zní to ale složitě. Co to v praxi znamená?
Evropská komise přinesla kompromisní návrh, kde jsou vyjmenovány zdroje, které jsou považovány za udržitelné. Po dlouhých diskuzích sem bylo zařazeno i jádro a plyn. Proti tomu vznikla námitka, o níž se hlasovalo ve středu, a kdyby prošla, jádro a plyn by se na ten seznam nedostaly a investice do nich by byly sice možné, ale daleko složitější. To by pro nás mělo ale smrtící účinky, potřebujeme dokončit přenosovou soustavu plynu. Pokud bychom to neudělali, mohlo by se stát, že za čtrnáct dní Rusko vypne plyn a my budeme na podzim bez něj. Část Zelených má extrémní postoj k jádru a odmítá ho, přestože nejsou vypouštěny žádné emise.
Jde tedy podle vás o přepjatý fanatismus?
Ano. Řeší se problém úložišť. Ale my bychom rádi spojili síly a hledali způsob zpracování jaderného odpadu. Vždyť už technologie existují, věci se v řadě zemí vyvíjejí. A já bych chtěl vyzvat Evropskou unii, aby do těchto technologií investovala.
Dá se říci, že v Evropském parlamentu ve středu vyhrála pravice?
Dá se to interpretovat tak, že vyhrál zdravý rozum, který je většinou od středu doprava.
Před několika dny ministryně životního prostředí za KDU-ČSL paní Hubáčková vyjednávala podmínky ohledně zákazu spalovacích motorů. Výsledky opozice, zejména hnutí ANO, označila za katastrofu. Proč?
Hnutí ANO má dlouhodobě problém s evropskou politikou, protože jí nerozumí. Anna Hubáčková vyjednala, že po roce 2035 budeme moci vyrábět auta se spalovacími motory, ale budou existovat určitá kritéria, která budou tuto výrobu podmiňovat. My navíc nevíme, co bude v roce 2035, třeba budeme všichni jezdit na vodík. Já jen říkám, že hodnocení tohoto vyjednávání z pohledu Andreje Babiše, který opravdu v evropské politice strašně plave, je spíše úsměvné. On bude kritizovat všechno.
S tím možná souvisí i to, jak Babiše intenzivně podporují proruská dezinformační média.
To je pravda. A když je zmiňujete, řekl bych, že tato média jsou vážným ohrožením české demokracie. Řada těchto médií opravdu přináší prokazatelně lživé informace, dezinformují českého občana. Měli bychom už najít odvahu buď je blokovat, nebo omezovat.
Vy sám jste se v předchozích letech intenzivně zabýval střetem zájmů a vnímal jste reakce na Andreje Babiše. Jak je na tom Česká republika nyní? Je naše pověst lepší?
Naše situace je diametrálně odlišná. Petr Fiala je zván na neformální setkání s lídry Evropy. To Andrej Babiš přestal být v roce 2018. Když Fiala přijede do Štrasburku, setká se s každým, s kým chce, má jednání na nejvyšší úrovni. A ta jednání začínají slovy: „Dear Peter“, tedy „Milý Petře“. Rozdíl mezi Babišem a Fialou zjistíte jako insider. Současný premiér si získal obrovský respekt, Ursula von der Leyenová mu kdykoli vezme telefon a hovoří s ním o kompromisech. Přiletěla do Pardubic na zahájení předsednictví a setkala se s poslanci. Toto je velikánský rozdíl.
Jak by tedy podle vás vypadalo české předsednictví, kdyby premiérem byl Andrej Babiš?
Byla by to všechno kampaň a účelovka, dočkali bychom se v projevu útoků na europoslance, že dělají politiku a tak dále. Andrej Babiš by se nesetkal se všemi českými europoslanci, neudělal to za celé čtyři roky, šel by jen za lidmi z hnutí ANO a říkal by jim svoji pravdu.