Tomáš Zdechovský: Lidé přestávají věřit v demokratickou politiku. Příští prezident to musí změnit

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) (Tomáš Zdechovský / se svolením autora)

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) | FOTO: Tomáš Zdechovský / se svolením autora

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) si na apríla vystřelil ze svých sledujících a oznámil kandidaturu na Hrad. Ačkoliv se setkal s různými reakcemi, nešlo o průzkum jeho politických preferencí, ale o snahu vyvolat debatu o blížících se prezidentských volbách. V rozhovoru pro FORUM 24 hovoří Tomáš Zdechovský o tom, jaké kvality by měl nový prezident mít a z čeho bychom se měli poučit. Novou hlavu státu budeme volit již v lednu.

Na svém instagramovém profilu jste napsal, že si Česko zaslouží slušného prezidenta. Jaký by měl takový prezident být?

(Týdeník FORUM)

Myslím si, že by to měla být charismatická osobnost, která nemění během svého mandátu názory. Měl by to být člověk, který je názorově konzistentní, je vůdčí osobností a je to člověk, který nedává milosti svým kamarádům a známým, přestože to na začátku mandátu vyloučil. Myslím si, že je to spíš reakce na tuhle dobu, kdy řada lidí poté, co vidí, jak funguje dnes prezidentský úřad, přestává věřit ve slušnou a demokratickou politiku. A to si myslím, že se s novým prezidentem musí změnit.

Na co by si měli dát voliči pozor a je něco, z čeho bychom se vzhledem k předchozím prezidentským volbám měli poučit?

Měli bychom se poučit především z toho, abychom nedávali naděje do takzvaných nepolitických kandidátů, což jsou lidé, jejichž názory neznáme, nevíme, jestli budou ve svých názorech konzistentní, nebo nebudou. Je potřeba opravdu dobře jejich názory znát a umět je v tom politickém klání konfrontovat, pokud s nimi nesouhlasíme.

Prezident musí umět ve svých postojích ustoupit a zčásti i navzdory svým ambicím do některých věcí intervenovat. Měl by se chovat jako mediátor. To je v roli prezidenta poměrně důležité, protože prezident v určité chvíli přestává být politikem, ale stává se takzvanou nestranickou osobností. Taková osobnost pak musí do společnosti vnášet jednoznačné pohledy, například na geopolitickou situaci, a musí umět reagovat na různé stavy ohrožení, což bohužel v současné době prezident vůbec nekoná.

Má koalice již společného prezidentského kandidáta?

V současné době nemá a já si nejsem jistý, že by měla mít. Já si myslím, že v současné době, kdy koalice dělá poměrně dost nepopulárních kroků, které jsou spojeny se stabilizací rozpočtu, by daného kandidáta oslabila. Naopak by měla podporovat slušné kandidáty, kteří chtějí zvítězit a chtějí České republice pomoci se vrátit mezi jakousi výspu demokracie a kulturního světa. Myslím si, že současné vládě se to daří, a je potřeba, aby se to dařilo i prezidentovi. Je téměř nutné, aby prezident byl aktivní, jezdil reprezentovat Českou republiku a pomáhal českým firmám, nikoliv pouze svým kamarádům nebo lidem, kteří jsou spojeni s financováním jeho kampaně.

Průmysl lži - propaganda, konspirace a dezinformační válka, Alexandra Alvarová (FORUM 24)

Na to jsem se vás právě chtěla zeptat dál, zda je tedy vůbec nutné, aby koalice stavěla svého vlastního kandidáta? Zvlášť vezmeme-li v potaz, že už teď je vlastně vyprofilovaný generál Petr Pavel?

To je právě otázka. Z výzkumů, které necháváme dělat, vyplývá, že to, že má Petr Pavel komunistickou minulost, voliči nevnímají moc pozitivně. Já si myslím, že Petr Pavel ani v současné době není příliš silná osobnost svým vyjadřováním. On jako generál by měl v téhle době být jasným opinion makerem, který komentuje situaci, nabízí řešení, denně dvacetkrát tweetuje, sdílí informace, vysvětluje situaci. Petr Pavel a jeho tým v tuhle chvíli úplně nechytli příležitost za pačesy. Já si nejsem úplně jistý, zda pro všechny lidi v koalici SPOLU, a to i za KDU-ČSL, je zrovna nejpřijatelnější osobností.

A je někdo takový, jak říkáte, přijatelný?

Tak diskutujeme o tom. Padají jména jako Dana Drábová a dalších osobností. Na začátku padalo i jméno Danuše Nerudové, ale z výzkumů vyplývá, že Danuši Nerudovou nikdo nezná a že je mezi ostatními kandidáty splývavá. Pokud by tam nebyl nějaký mediální booster, na kterém by se mohla vyprofilovat, tak ve volbách nemá šanci.

A když už hovoříme o potencionálních kandidátech… Zákon o střetu zájmů aktuálně nezahrnuje funkci prezidenta. Nemělo by se to změnit?

Určitě ano! A myslím si, že kolegové v poslanecké sněmovně na tom pracují.

I vy sám jste, ačkoliv v rámci aprílového vtipu, oznámil kandidaturu na Hrad. Řekněte mi ale upřímně, skutečně o kandidatuře neuvažujete?

Úplně upřímně o tom v současné době neuvažuji. Uvažuji spíš o dalším pokračování své kariéry v evropské politice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]