Zdechovský nebude předsedou KDU-ČSL, nominace se vzdal

ČTK

Tomáš Zdechovský | FOTO: ČTK

Europoslanec Tomáš Zdechovský se na pražském volebním sjezdu KDU-ČSL vzdal nominace do volby stranického předsedy. Delegáti se budou rozhodovat mezi předsedou lidoveckých poslanců a stranickým místopředsedou Janem Bartoškem, poslancem a bývalým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a Janem Horníčkem z královéhradecké stranické organizace.

Zdechovský ocenil, že Bartošek a Jurečka bojovali férově, své odstoupení z volby vnímá jako gentlemanský krok. Řekl, že chce souboj Bartoška a Jurečky zjednodušit. „Pokud si vy budete přát, chci s nimi spolupracovat jako místopředseda,“ řekl europoslanec delegátům. Nominace na předsedu se vzdali i poslanec Jiří Mihola a dosavadní místopředseda strany Štěpán Matek.

Pavel Hofman

„Co jsou naše hodnoty? Rodina, svoboda a řád. A co je jejich výsledkem? Prosperita, bezpečnost a sociálně-tržní hospodářství inspirované křesťanstvím. Rodina byla, je a bude pro nás vždycky to nejcennější. Děti totiž potřebují tátu a mámu. A pro ně my budeme rozvíjet vzdělání, bezpečnost, sociální a zdravotní péči a ochranu přírody,“ uvedl Bartošek.

„Musíme investovat do rodičů a dětí, a to už od mateřských škol. Představte si to tak, že kvalitním vzděláním budeme sázet les, který nesežere ani levicový kůrovec a přinese užitek budoucím generacím,“ řekl také.

Bartošek odmítl spolupráci se stranami, které by chtěly destruovat svobodu a demokracii. Do kabinetu by KDU-ČSL podle něho neměla vstoupit v případě, pokud by byl některý její člen trestně stíhán nebo neměl čisté lustrační osvědčení.

Jurečka chce z KDU-ČSL odstranit poraženectví. Uvedl, že lidovci mají jako jediní propracovaný koncept sociálně-tržního hospodářství. „Víme, kam patříme. Jsme srdcem Evropy, součástí Evropské unie a NATO, které zaručují naši bezpečnost a prosperitu. Chci, abychom byli důstojnými, aktivními a spolehlivými členy těchto organizací,“ poznamenal dřívější první místopředseda KDU-ČSL.

Stranu podle Jurečky tíží, že se ztrácí v davu opozice. „Lidé mnohdy neví, co říkáme my a co opoziční strany. I naše dobré návrhy v oblasti sociální či v oblasti ochrany vody a půdy se potom ztrácejí v tomto opozičním rybníku,“ uvedl. Lidovci podle něj také ztratili sebedůvěru. Zaměřit by se měli rovněž na problematiku dostupnosti bydlení, plastů nebo dopravy, míní. Jurečka zopakoval svůj postoj ke spolupráci s dalšími subjekty před parlamentními volbami v roce 2021, které podle něj brání legislativní a technické překážky.

Podle Horníčka by se měla KDU-ČSL zaměřit na ekologická témata s ohledem na klimatickou změnu. „Strana živoří kolem pěti procent. Mohla by mít dvouciferný výsledek a já vím, jak na to,“ řekl Horníček. Lidovci by podle něho měli smíchat stranické barvy, tedy modrou a žlutou. „KDU-ČSL musí zelenat, jinak se z těch pěti procent nevyhrabeme,“ zdůraznil.

Lidovecká strana je podle Horníčka nyní nevýrazná, ničím se neliší od ostatních. „Proč by si také volič měl vybrat zrovna nás, černoprdelníky?,“ tázal se. Podle Horníčka je lhostejné, že KDU-ČSL už dávno není konfesní strana a že bývalí katolíci podle něho volí okamurovce nebo další podobnou stranu.

Politika KDU-ČSL se musí soustředit na rodinu, zdůraznil Výborný

Politika KDU-ČSL se musí podle končícího předsedy Marka Výborného soustředit na rodiny a jejich podporu. Na sjezdu vyzval k permanentní volební kampani. Nepřímo se vymezil vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO.

„Lidé mají až po krk koblih. Lidé chtějí vidět světlo na konci tunelu,“ uvedl Výborný v narážce na Babišův předvolební artikl. Řekl, že lidovecká strana nedosáhne lepších výsledků z Parlamentu, ze svého sídla Charitasu nebo ze schůzí svých organizací. „Musíme jít mezi lidi,“ zdůraznil Výborný.

Uvedl také, že lidovci na podzim připravili svou vizi pro Česko. „Dokument, který není výsledkem debaty politologů ani marketérů a není ani výsledkem toho, o čem bych já snil, když právě spím,“ podotkl Výborný s odkazem na název Babišovy předvolební knihy.

Základem lidovecké politiky musí být podle Výborného rodina. „Musíme přestat přemýšlet o preferencích či zákulisních praktikách a politikaření, ale začít řešit skutečné problémy všech tátů, maminek, jejich dětí, vdov a vdovců, prarodičů nebo mladých lidí, kteří chtějí mít rodinu, ale mají z toho strach,“ zdůraznil. Když bude KDU-ČSL na straně rodičů, bude podle Výborného silná, úspěšná a nenahraditelná.

Lidovce také vyzval k obraně „normálního přirozeného světa“ a hodnot, které se ještě před pár lety zdály nezpochybnitelné.

Z vyjádření Výborného vyplynulo, že zůstane poslancem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner