Zdechovský poděkoval Babišovi za reklamu. Tolik fanoušků mu prý nikdy nepřibylo

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
 (Evropská unie)

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) | FOTO: Evropská unie

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na svých sociálních sítích zveřejnil video, ve kterém vystupuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten se ještě předtím, než byl zvolen do Evropského parlamentu, zúčastnil pořadu Den D na České televizi. Předseda vlády se údajně dlouho tak nezasmál. Není ale vůbec jasné, čemu.

„Dlouho jsem se tak nezasmál. Můj hlavní udavač z Evropského parlamentu žádá peníze od Tomia Okamury. Tak to je nejvíc,“ napsal v neděli premiér Andrej Babiš na twitteru a přiložil záběry ze třetí řady pořadu Den D, kterou vysílala Česká televize v roce 2011.

Do pořadu mohli zájemci přihlásit svůj projekt a získat peníze na rozjezd firmy. O svých podnikatelských plánech však museli přesvědčit minimálně jednoho z pěti investorů a nabídnout jim podíl ve svém podnikání. Pětici úspěšných investorů tehdy tvořili Michael Rostock-Poplar, Dana Bérová, Marta Nováková, Ivan Pilný a Tomio Okamura. Současný šéf SPD však tehdy ještě v politice vůbec nefiguroval.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zdechovský proto na slova premiéra Babiše reagoval. „Díky za zájem o mou osobu. Udavač? Ne. To jen vy jste nenasytný člověk, jehož firmy neprávem čerpaly dotace, a teď na vás zaklekla evropská prokuratura. A Den D? Měl jsem dobrý byznys plán a odvahu,“ vzkázal hned v neděli předsedovi vlády. 

„A abych nezapomněl, můj bývalý společník vám dělal ministra financí. Jmenoval se Ivan Pilný. Ale to jste taky věděl,“ doplnil nynější europoslanec. Právě Pilný totiž v pořadu do projektu Zdechovského investoval.

„Díky za reklamu Andreji Babišovi – tolik fanoušků za jeden den dlouho nepřibylo,“ doplnil ještě v pondělí Tomáš Zdechovský.

Co ale premiéra tak pobavilo, není jasné. Byl to on, kdo mezi investory z pořadu Den D lovil velmi často. Podnikatelka Marta Nováková usedla v jeho kabinetu v letech 2018 až 2019 jako ministryně průmyslu. Vysloužila si přezdívku DataMarta, když vysvětlovala příliš drahá mobilní data tím, že je Češi málo používají. Ve funkci nevydržela ani rok a nahradil ji Karel Havlíček (za ANO).

Ivan Pilný pak seděl za hnutí ANO v letech 2013 až 2017 v poslanecké sněmovně, v roce 2017 byl pár měsíců ministrem financí v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), když nahradil Andreje Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články