Zdechovský vtipkuje na účet Arenbergera. Ministr má prý obrovskou výhodu

Europoslanec Tomáš Zdechovský a ministr zdravotnictví Petr Arenberger (Evropský parlament / Úřad vlády)

Europoslanec Tomáš Zdechovský a ministr zdravotnictví Petr Arenberger | FOTO: Evropský parlament / Úřad vlády

Zda ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) skončí ve vládě, zatím není jasné. Premiér Andrej Babiš (ANO) by se měl vyjádřit ve středu. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) má však ministr obrovskou výhodu. Jako svého souseda ho prý zná téměř každý.

„Politik nesmí ztratit kontakt s lidmi. Ministr zdravotnictví má obrovskou výhodu. Jako svého souseda ho v Čechách zná téměř každý,“ napsal na sociální síti Tomáš Zdechovský.

Europoslanec tak vtipně reagoval na kauzu posledních dní. Podle webu Seznam Zprávy ministr Arenberger přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí.

Eric Drooker

Ministr sám nebo s manželkou ale ve skutečnosti vlastní přes 160 nemovitostí, uvedl web na základě kompletního výpisu posledního Arenbergerova majetkového přiznání poskytnutého ministerstvem zdravotnictví.

To v původní omezené podobě neobsahovalo čísla jednotlivých pozemků, novináři tak nemohli rozlišit nemovitosti zapsané v katastru na stejném listu vlastnictví. Majetkové přiznání musí veřejní politici podávat podle zákona o střetu zájmů. Nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje v oznámení jsou hodnoceny jako přestupek s pokutou do 50 tisíc korun.

Kvůli nejasnostem o majetku čelí Arenberger kritice, houpe se pod ním také židle na ministerstvu. Zda zůstane ve vládě, má oznámit premiér Andrej Babiš ve středu.

„Já se k tomu vyjádřím ve středu. Mám na to lidi, takže já jsem si prolistoval jeho daňové přiznání, dal jsem ho kolegům, aby mu napsali dotaz. Vznesli jsme vícero dotazů, čekáme na odpověď, ve středu dám konečné stanovisko,“ prohlásil předseda vlády před pondělním odletem do Bruselu.

Babiš si před pár dny od ministra vyžádal materiály o jeho majetku, měl je dodat do pátku. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, dokumenty to podle něj dokládají. Ve čtvrtek premiér řekl, že nového ministra nyní nehledá. „Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat,“ vzkázal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]