Zdejší fanoušci vakcíny Sputnik V o ni škemrají u Putina a Lukašenka

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Zatímco v samotném Rusku to s očkováním tamní vakcínou značně drhne, protože Rusové jsou dost nedůvěřiví, zdejší fanoušci velkého V. V. Putina se východnímu produktu klaní až k zemi a snažně prosí o dávku.

Na dezinformačním webu Svobodnenoviny.eu se18. června autor Ladislav Kašuka, který sám sebe označuje jako „idealista snažící se o spravedlivější svět“, rozpálil slovanskou vakcinační vášní. Nejdřív popisuje, jak podezřelé a nevyzkoušené jsou západní vakcíny, poté vychválí Sputnik V a přejde plynule k zoufalým prosbám:

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Jsou nás tisíce a tisíce a již dlouho marně čekáme, že se naše vláda odhodlá dbát v první řadě o zdraví a blaho svých občanů, a přestane se řídit diktátem Bruselu a liberální opozice!!! Chcete opravdu udělat za koronavirem tečku, jak hlásáte v televizi a ústy představitelů vlády??? Tak nám dovolte si vybrat vakcínu podle sebe, přestaňte politikařit, hrbit se před eurokomisaři a EMOU a dejte lidem, kteří to chtějí, SPUTNIK V!!!“

Struktura článečku je poněkud zmatená, protože nejdřív se pisatel obrací zřejmě k našim zlým představitelům, co lidu Sputnik upírají, a pak se najednou otočí k východním autokratům:

„Jelikož naší vládě, našemu premiérovi a našim poslancům (vyjma SPD), je toto všechno úplně jedno, prosím prezidenty zemí, kterým nejsou lidé lhostejní, o pomoc!!! Pane Lukašenko, pane Putine, pane Orbáne, můžete, prosím, nějak zprostředkovat očkování SPUTNIKEM V na svých velvyslanectvích v ČR??? Spousta lidí nemá peníze na to, aby se dojela naočkovat až k Vám, hlavně pro důchodce jsou dvě takové cesty, za tu almužnu, kterou v ČR dostávají, a při vysokých cenách potravin a léků něčím nemožným… Lidé Vám jistě rádi podepíší, že se nechávají naočkovat na své vlastní riziko, zaplatí za vakcínu, a vzhledem k tomu, že půda Vašich velvyslanectví je z právního hlediska územím Vašich zemí, se jejich návštěvníci nemusí ohlížet na zákazy platné v ČR.“

Náš popleta má přehled, z premiéra Viktora Orbána udělal prezidenta, ale to je detail. Kolem Sputniku V je dost podivností a Rusové neudělali pro jejich rozptýlení mnoho. Vlastně nic. Potíže měli letos v dubnu i v sousedním Slovensku. „SÚKL neobdržel všechny dokumenty ohledně výroby a bezpečnosti přípravku, které k jeho posouzení potřeboval. Ruská vakcína, která byla dovezena na Slovensko, není totožná se Sputnikem V, který se používá v jiných zemích a jehož hodnocení bylo publikováno v odborném časopisu Lancet. Časopis na začátku února zveřejnil studii, podle níž účinnost vakcíny ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Podle studie nebyly zaznamenány těžké vedlejší účinky vakcíny a přípravek prokázal účinnost 91,8 procenta i u lidí starších 60 let.“ (ČTK)

To samé se stalo v Brazílii. Zjistili tam, že Sputnik, který dorazil, není to samé jako Sputnik popsaný (ruskými) vědci v odborném časopise Lancet. Nemáme žádné nezávislé údaje o jeho účinnosti. Pokud chtějí zdejší všeslovanští fanoušci Kremlu ruskou vakcínu za každou cenu, nikdo jim nebrání. Vozit sem ale za velké peníze něco, co se pak bude muset nejspíš pro nezájem lidí vyhodit, jako se k tomu schyluje na Slovensku, by bylo příliš.

Vzývači Sputniku V připomínají svou zoufalou touhou závislé osoby nebo stoupence nějaké sekty. Možná by se jim jako substituční látka mohla nabídnout voda posvěcená moskevským patriarchou, na kterou při přehlídce 9. května pohleděl vůdce Putin. Psychosomatika dělá hodně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]