Zdena Mašínová slaví 88. narozeniny. „Nemohla jsem emigrovat, otec také neodešel,“ řekla

Zdena Mašínová (Forum24/Pavel Hofman (se svolením autora))

Zdena Mašínová | FOTO: Forum24/Pavel Hofman (se svolením autora)

Zdena Mašínová dnes slaví 88. narozeniny. Žena, jejíž život tvrdě poznamenaly oba zločinné režimy, která se nikdy nevzdala a odmítla emigrovat. Tak jako její otec. „Otec, když měl poslední možnost odejít z této země, když se kruh okolo něj uzavíral, nacisté jim byli na stopě a on věděl, že nemůže přežít, tak při poslední tajné schůzce mé matce řekl: ‚Zdeno, tady musí někdo zůstat. Nemůžeme všichni odejít,‘“ vysvětlila před časem pro deník FORUM 24, proč neemigrovala, i když měla několik šancí.

Komunisté Zdenu Mašínovou perzekvovali čtyřicet let. A nedostali ji. Už jako malá si vytrpěla své, desítky náročných operací nohou. V jejích šesti letech jí otec, jeden z největších hrdinů protinacistického odboje Josef Mašín, odešel do ilegality. Viděla ho už jen několikrát při tajných nočních návštěvách. Později nacisté zatkli její matku, aby otce vydírali. Tatínka jí zabili, když jí bylo osm let. Až do konce války byli pod dohledem, jen o vlásek unikla smrti, když ji a její bratry chtěli nacisté odeslat do Německa na „převýchovu“.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Namísto úlevy přišla po válce další tragická léta. Její rodina se s komunisty logicky nikdy nemohla „srovnat“. Její bratři a strýc Ctibor Novák vedli protikomunistické akce, které vyvrcholily legendárním únikem skupiny bratrů Mašínů na Západ. Zatímco bratři působili u amerických speciálních jednotek a připravovali se na možný návrat do Československa v případné další válce, komunisté v Československu uvěznili Zdenu Mašínovou i její matku. Tu tvrdě vyslýchali, neposkytli jí zdravotní péči, nechali ji nemocnou spát na podlaze v cele. Nakonec zemřela těžce nemocná a utrápená v pracovním táboře. Pohřbili ji do hromadného hrobu.

Zdena Mašínová mladší jim nikdy neuhnula. Zůstala v Československu, estébákům navzdory. Po revoluci bojovala o navrácení ukradeného majetku své rodiny. To se nakonec podařilo. Se svými bratry se setkala několikrát. Pozoruhodné bylo vysvětlení Zdeny Mašínové k otázce, proč nikdy neměla děti.

Říká, že nechtěla, aby si její děti zažily ani procento toho, co ona. „Já nemám odvahu do tohoto světa přivést dítě, i kdyby si mělo zopakovat jenom procento toho, co jsem si musela prožít já, protože upřímně říkám, že byly okamžiky, kdy jsem se rozhodovala, jestli mám vůbec v životě pokračovat. Ta doba byla opravdu krutá. Tohle jsem si nemohla vzít na svědomí. Dnes jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Pak jsem si uvědomila, kolika ženám oni v této situaci odebrali děti. Na dětský hřbitov v Ďáblicích házeli do šachet desítky dětí, co se narodily ve vězení, kde je matky kojily na Pankráci pod šibenicí,“ řekla Zdena Mašínová pro iDnes v roce 2013.

Nakonec vyhrála. Žije uctívána jako statečná žena, z rodinného statku, o jehož navrácení bojovala posledních třicet let, vyrostl Památník tří odbojů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]