ZDENĚK KOUDELKA: Energetický regulační úřad a boj o moc

Alena Vitásková (ceskatelevize.cz)

Alena Vitásková | FOTO: ceskatelevize.cz

Ministerstvo vnitra usiluje o posílení moci vlády skrze zákon o státní službě. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký tvrdí, že předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková podléhá služebnímu zákonu a vláda může rozhodnout o jejím postavení mimo službu. Fakticky vytuneloval prezidentovo právo odvolávat předsedkyni úřadu a porušil evropskou směrnici o společných pravidlech trhu s elektřinou, která stanoví, že šéfové regulačních úřadů nesmí dostávat pokyny od výkonné moci.

Kandidátka na prezidentku ČR, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (ČTK)

Náměstek Postránecký tvrdí, že úřad zůstane nezávislý, protože vláda nebude určovat, jak má rozhodnout v konkrétní věci. Co je to však za nezávislost, když šéf úřadu ví, že nebude-li rozhodovat, jak chce vláda, může být postižen nebo odvolán? A to v době miliardových podpor pro ekologické bafuňáře tyjící z nesmyslné podpory drahých a prý ekologických zdrojů energie, s nimiž předsedkyně úřadu nesouhlasí. Navíc mohou být žalována rozhodnutí, která měla učinit prezidentem jmenovaná předsedkyně úřadu, vláda jí v tom zabrání a místo ní rozhodne někdo jiný. Vláda tak způsobí, že stát vyplatí značná odškodnění za nezákonná rozhodnutí.

Základním prvkem nezávislosti jakéhokoli orgánu na vládě je personální nezávislost jeho šéfa. Tedy že jej vláda nemůže z funkce sesadit ani dočasně a že mu nemůže určovat plat, a tak jej trestat za určitá rozhodnutí či odměňovat za vstřícnost vůči vládě. Dovolila by si něco takového vláda vůči jiným nezávislým orgánům – Ústavnímu soudu, Nejvyššímu soudu nebo Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který kontroluje vládní zakázky?

Eric Drooker

Jestli je nějaký orgán nezávislý na vládě, nebo ne, stanoví právo. Když se to vládě nelíbí, má možnost navrhnout změnu zákonů nebo evropského práva. Jinak musí respektovat nezávislost jiných veřejných představitelů, pokud je jejich nezávislost stanovena naším či evropským právem. Je povinností vykládat naše právo v souladu s právem Evropské unie. Umožňuje-li zákon dva právní výklady, je nutné užít výklad evropsky konformní. Pokud náš stát neplní povinnost nezávislosti Energetického regulačního úřadu, porušuje evropské právo, a tím svůj mezinárodní závazek jej dodržovat.

Pokud vláda rozhodne o postavení předsedkyně Energetického regulačního úřadu mimo službu, fakticky naruší právo prezidenta republiky ustanovovat předsedu tohoto úřadu včetně jeho odvolání. Prezident se může proti tomuto narušení své kompetence bránit návrhem na zahájení řízení o kompetenčním sporu u Ústavního soudu. Prezidentův návrh by byl právním i politickým signálem, že hodlá proti vládě hájit právo i nezávislost jiných orgánů.

Zdeněk Koudelka
Autor je právník a vysokoškolský učitel.

Článek vyšel na webu Pravý břeh.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com