Zdeněk Koudelka: Hanobení státního zastupitelství jako zločin?

ceskatelevize.cz

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | FOTO: ceskatelevize.cz

Ve středu 30. listopadu vydal soudce Městského soudu v Brně Libor Hanuš příkaz k domovní prohlídce bytu Shahrama Abdullaha Zadeha na návrh Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Vedle údajného ovlivňování svědků je jako důvod uvedena diskreditace orgánů činných v trestním řízení. Hanobení prezidenta republiky trestné není, ale hanobení orgánů činných v trestním řízení ano?

ČTK

Řekne-li se, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je skupina zneužívající moc, je to pravda, nebo je to hanobení státního zastupitelství, anebo obojí?

V zákoně trestnost diskreditace státního zastupitelství nenajdeme. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci se diskredituje samo svou činností, kterou hodnotím jako zneužívání moci. Avšak nelze očekávat policejní vyšetření podezření na tyto činy, jelikož případná trestní oznámení může vedení státního zastupitelství zamést pod koberec.

Proto je důležité, aby Poslanecká sněmovna vyšetřila protiprávní činnost Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nejen v případu policejní reformy, ale i v dalších kauzách. Je také důležité, aby parlament změnil zákon tak, že promlčecí doba zneužívání pravomoci státním zástupcem neběží, pokud je státní zástupce ve funkci a může věc ovlivnit ve svůj prospěch.

Zřejmě i ve vedení státního zastupitelství jsou někteří lidé zděšeni činností vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana. Zaslechl jsem, že se připravuje jeho „uklizení“ na teplé místečko na Nejvyšším státním zastupitelství. Je-li to pravda, ukáže budoucnost. Bude zajímavé sledovat, zda policie začne takové případné přidělení trafiky stíhat jako korupční jednání. Obdobně stíhalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci některé poslance za to, že se vzdali mandátu a odešli na jiné pozice.

Shahram Abdullah Zadeh je znám svou aktivní obhajobou a netajil se tím, že očekává sankci za to, že poukazuje na nezákonný postup státního zastupitelství ve své věci i ve věcech jiných. Skvěle zesměšnil pokus státního zastupitelství držet jej ve vazbě pro údajné vydávání do Íránu, který o to nežádal a kam Zadeh jako státní občan České republiky nemůže být vydán bez svého souhlasu. Dnes by se snad již nenašel státní zástupce, který by zavíral občany s odůvodněním, že je chce někam vydat.

Boj proti zločincům v taláru je těžký. Pro hájení práv lidí udělal Zadeh víc než ministr, údajně pro lidská práva, Jiří Dienstbier za celou dobu svého přežívání ve funkci. Je ale třeba si připomenout, že ani při debaklu našeho státu v případu Yekta Uzunoglu nebyl za zneužití moci nikdo potrestán.

■ Zdeněk Koudelka je právník a rektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně.

Komentář vyšel na autorově webu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner