ZDENĚK KOUDELKA: Prezident Zeman jako Sobotkův problém

Eric Drooker

Kritici Miloše Zemana poukazují na jeho výrok, který se měl týkat premiéra Bohuslava Sobotky. V řadě kritik však není výrok citován. Miloš Zeman prohlásil: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta, a to jsou svobodné volby. A pak existuje nedemokratická cesta, a ta se jmenuje kalašnikov.“

Eric Drooker

V Zemanově výroku nenajdete slova Sobotka, premiér ani předseda vlády. Hovořil obecně o politicích a konkrétně o prezidentovi. Tedy o sobě samém. Proto také Moravané přítomní v Tišnově pochopili jeho slova jako vtip a zasmáli se, byť reagoval na dotaz studentky, která mluvila o premiérovi.

Premiér Bohuslav Sobotka (ceskatelevize.cz)

Nicméně premiér Sobotka má s prezidentem jiný problém, než je uvedený výrok. Na podzim 2017 budou poslanecké volby a v lednu 2018 prezidentské. Volební kampaň obou voleb se bude překrývat. Pokud bude kandidovat Miloš Zeman na prezidenta, vznikne Sobotkovi problém, zda má sociální demokracie postavit vlastního kandidáta. Kdo žije na Moravě, ví, že mezi sociálnědemokratickými voliči má Miloš Zeman naprostou podporu a jeho případnou druhou kandidaturu podpoří, ať to udělá vedení sociální demokracie v Praze, nebo ne.

Eric Drooker

Je evidentní, že prezident nezapomněl účast Bohuslava Sobotky na zradě části sociální demokracie v prezidentské volbě 2003. Přitom právě volební úspěch Miloše Zemana v roce 1996 a 1998 nastartoval Sobotkovu kariéru, kdy se stal nejen poslancem, ale posléze předsedou poslaneckého klubu ČSSD, což by bez Zemanova souhlasu nebylo možné. Sobotka si nakonec chuť zrady zažil na vlastní kůži po volbách 2013.

Pokud Sobotka podpoří Zemana, bude muset skousnout kyselé jablko. Postaví-li vedení sociální demokracie jiného kandidáta, většina jejích voličů přesto podpoří Miloše Zemana a situace může vést k rozkolu v sociální demokracii, a tedy i k jejímu neúspěchu v parlamentních volbách.

Eric Drooker

„Pražská kavárna“ v sociální demokracii sice nemá Miloše Zemana ráda, ale v poslaneckých volbách potřebuje hlasy lidí, kteří Zemana volí, jinak se ČSSD stane nevýznamnou stranou. Navíc by takový kandidát sociální demokracie dopadl neúspěšně jako Jiří Dienstbier v roce 2013.

Sobotkův problém je druhá kandidatura Miloše Zemana, a ne prezidentův výrok, který nyní naplňuje média.

Dokonce bylo podáno trestní oznámení na prezidenta pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Prezidenta však nelze trestně stíhat a Vrchní státní zastupitelství v Praze je nepříslušné, protože výrok byl učiněn na Moravě, ne v Čechách. Ale za nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana dochází k čachrům s příslušností státních zastupitelství a soudů. Například kauza středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha byla Nejvyšším státním zastupitelstvím dána nepříslušnému Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem. Hodnotím věc tak, že důvodem bylo proslavit tehdejší náměstkyni krajského státního zástupce Lenku Bradáčovou a připravit mediálně její povýšení na vrchní státní zástupkyni.

Eric Drooker

Pokud bychom měli Podkarpatskou Rus a Bradáčová byla v Užhorodě, nepřekvapilo by mne, kdyby kauzu Rath dozorovali v Užhorodu. Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem si pro rozhodnutí o vazbě Ratha nechalo do Prahy, kde je nejvíce soudců z celého státu, dovést soudce z Ústí na Labem. Tato neústavnost je trpěna Ústavním soudem. Takže protiústavní stíhání prezidenta mne nepřekvapí.

Zdeněk Koudelka
Autor je právník a vysokoškolský učitel.

Článek vyšel na na webu Pravý břeh.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]