Zdeněk Šarapatka: Atentát na Ivanu Zemanovou? Jak to bylo doopravdy

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou. (ČTK/Vondrouš Roman)

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou. | FOTO: ČTK/Vondrouš Roman

Samolibost prezidenta republiky nabírá povážlivě patologický směr. A jako v podobných případech starců, kteří se rádi poslouchají a z okoralé mysli vytahují jednu nudnou historku za druhou stejně, jako oplzlé vtípky či konspirace o úkladech moderního světa proti jejich neutuchající genialitě, vyznívá už doslova komicky.  Stává-li se navíc v rukou Zemanových propagandistů krizovou strategií, jak umělým skandálkem z Ostravy překřičet zaplněné Staroměstské náměstí a odstartovat prezidentskou kampaň jejich živitele, zasloužila by si piedestal hned po boku strýčka Jedličky a dalších mistrů zuřivého štěkání.

Legrační scénku, kterou teď prezident zahlcuje frustrované příznivce, připravila hradní úderka tentokráte narychlo v ostravském Bezručově divadle. Na legendárního Spalovače mrtvol v hlavní roli s Norbertem Lichým si sem z manželova turné odskočila sama Ivana Zemanová. Že tu měla divadelní představení natáčet pro své koncesionáře do televizního magazínu „Divadlo žije“ týž den Česká televize a proto byla některá sedadla kousek od Zemanové rezervována pro televizní štáb a v hledišti byla logicky přítomna televizní technika, to označil prezident rovnou za řízenou provokaci, která měla jeho ženu (sic!) znemožnit. Jak, to neřekl.

Stejně jako tibetská vlajka na průčelí divadla, která na divadle vlaje už od státního svátku. Produkce pořadu „Divadlo žije“, která natáčení připravovala od odpoledních hodin a o účasti Zemanové se dozvěděla teprve na místě, předala včas členům prezidentské ochranky informaci, že jde o pravidelné natáčení pro kulturní magazín a kamery mají tudíž zájem jen o jeviště. Prezidentova manželka nakonec uraženě nedorazila. A Hrad teď krmí lid historkou o podlé léčce, kde už chybí jen zápletka o veřejnoprávních nitkách v rukou amerických jestřábů a obligátní samozvanci a ztroskotanci.

Goeblsovská poučka, v níž se prý stokrát opakovaná lež stává pravdou, našla zjevně na Hradě pozorné čtenáře. Namísto ministra propagandy v ní teď ale vyniká český prezident se svým milcem v roli mluvčího, kteří účtují s třídními nepřáteli. Nalevo napravo. Jsou jich celé zástupy, od premiéra a ministrů,  přes západní velmoci, parlamentní politické strany, novináře,  zahraniční diplomaty, občany s odlišnými politickými preferencemi až po zmíněnou Českou televizi.

Úředník Ovčáček navíc nevynechá ani cizí státníky, pokud zrovna netleskají Zemanovi, Kremlu nebo Pekingu.  Uhozené fotografie prázdných židlí, rezervovaných v ostravském Bezručově divadle veřejnoprávní televizí pro dramaturgyni pořadu, vedoucí produkce a divadelního kritika, teď vydávají za důkazy o provokaci proti hlavě státu. Mikrofony pro televizní  nahrávku divadelního kusu pak rovnou za  špionážní nástroje proti prezidentově ženě.

Pitomější argumenty už nemají. Že jim v tom sekunduje zhrzený severomoravský hejtman Novák z ČSSD, ausgerechnecht protagonista ožehavého dílu Reportérů ČT, kteří si vzali na paškál podezřelý byznys jeho ženy, moc nepřekvapuje. Divadelní historku proto  sám spískal a naservíroval mstivému Zemanovi.  Drzé čelo je teď v politice v módě.

 

Neprofesionální hradní aparát, který se marně snažil prolhat pohřebním trapasem na Slovensku, pochybeními okolo metálu pro Jiřího Bradyho a který poloprázdná náměstí na Zemanových cestách retušuje  švindlem s fotografiemi, nepředstavují zrovna plusové body do prezidentské kampaně. Spolu s oplzlými tlachy proruského prezidenta na adresu sexuálního života americké prezidentské kandidátky, schematickým ostouzením západních spojenců republiky nebo pomlouváním akademiků, kteří se ve společnosti zpravidla těší úctě, přestává být Zeman únosným už i pro shovívavější voliče. Ani agenturní žonglování s  čísly průzkumů veřejného mínění totiž  nevyléčí kocovinu, do které pomalu procitají.

Jinými slovy, hradní ansámbl leze lidu krkem, prezident kdekoho pomlouvá jako neomalená domovnice a agresivita zamořila už celý Pražský hrad. Kvanta negace, permanentně šířená do podhradí, už silně nudí. A unavuje. Nezabírají ani čerstvé urážky  Zemanova potenciálního vyzyvatele Michala Horáčka, ten ještě nedořekl větu, a už mu na internetu mydlí schody Zemanův Ovčáček.

Suma sumárum, Miloš Zeman zoufale hledá nové téma. Každá záminka, skrz  kterou odvede pozornost voličů od  svého selhávání v  roli hlavy státu , je mu do kampaně dobrá. Stupidní scénář o ostravské divadelní provokaci proti jeho manželce a proti němu, mu tentokráte nevyšel. Nechal se zatáhnout do cizích křivd a jako vždy oslyšel fakta.

Česká televize není Nova, kde se uzardělá televizní Barbína tetelí nad pugétem od rozdováděného  prezidenta, který jí ukazuje Lány  výměnou za přítulné dotazy na zahradu a velikost ponožek. Zarytá hradní nenávist vůči  televizi veřejné služby, která ze zákona nikomu nenadbíhá, je proto bezprecedentní, jde totiž až za hrob. Hrad na ni útočí už skoro denně.

Styďte se, bouřil včera Zeman na adresu ČT, jen co si naběhl na hejtmanskou konspiraci. Omluvte se, mělo by teď zaznít z Kavčích hor.  Nezazní, je to k ničemu. Nejvyšší buran české politiky se z principu neomlouvá..