Zdeněk Šarapatka: Podraz na diváky. E-mail Novotnému odhalil praktiky u Jílkové

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo. (ČT)

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo. | FOTO: ČT

Je to venku! Tajemství televizní pavlače, kterou její tvůrci vydávají za veřejnoprávní publicistiku, čerstvě odhalil řeporyjský starosta Pavel Novotný. Zveřejnil totiž komunikaci s dramaturgyní České televize, která jej pozvala do pořadu Máte slovo.

V e-mailu, o němž je tu řeč, děkuje dramaturgyně pořadu Kateřina Dušková starostovi za přijetí pozvání do živého vysílání pořadu a dál už na něj sype organizační instrukce včetně výčtu dalších hostů. Že volba padla ausgerechnet na starostu pražských Řeporyj, není divu. V dílu, který ČT odvysílá dnes večer, se má totiž debatovat o česko-ruských a česko-čínských vztazích. A v těch je hubatý Novotný nekompromisní: pro slovo nejde daleko a s tuzemskými kolaboranty, natož pak s komunisty, se nikdy nemaže. Jeho účast navíc slibovala show, když byl do studia České televize proti Novotnému pozván komunista Leo Luzar.

Petr Pavel (Roman Černý)

Už po pár dnech je ale všechno jinak. A Máte slovo páchne na sto honů zase politickou servilitou: Pavla Novotného nakonec tvůrci z pozvánky vyškrtli, když komunistický poslanec podmínil svoji účast v pořadu právě nepřítomností starosty z ODS. Že je Luzar ve Sněmovně jako na potvoru (sic!) předsedou podvýboru pro svobodu slova, je tu paradoxem na entou.

Mlha, kterou se teď Michaela Jílková pokouší zahalit zjevný ústupek komunistickému politikovi v podobě nahrazení Novotného „nosnějším“ primátorem Hřibem, je pak dalším důkazem bulvární neprofesionality a nevídaným trapasem. A také dalším příznakem stále významnějšího postavení KSČM coby podporovatelky Babišovy vlády ve veřejnoprávní televizi. Není to přitom poprvé. Hlavounů komunistické strany je v České televizi opticky plno i v dalších diskuzních pořadech, o zpravodajství nemluvě.

Jakkoliv se přitom rudá tlačenice ve studiích České televize schovává za paragrafy zákona o ČT a statistiky, ušité ad hoc horkou jehlou pro rýpaly z Rady ČT, mají teď komunisté na Kavčích horách pré. Jsou sice parlamentní stranou, ale nejsou sami. Obligátní útoky prezidenta Zemana nebo premiéra Babiše na veřejnoprávní televizi, jež podle nich straní TOP 09 nebo ODS, jsou přitom jen vylhanou mantrou pro hlupce bez vlastního úsudku.

Obraz je to věru tristní, po třiceti letech od protikomunistické revoluce jsme takřka ob den svědky bolševického televizního eldoráda, aniž by tu komunisté museli hnout prstem. Jsou přece jazýčkem na vahách a bez nich Babiš neudělá krok. A právě ANO začíná mít po obměně radních navrch v Radě České televize. Orloj s Filipem, Konečnou, Kováčikem a dalšími komunisty ve veřejnoprávní televizi je pak jen výslednicí pokrytectví nebo strachu. Své lidi mají zase všude.

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Obsazování pořadu Máte slovo je jako z pohádky. Hanba tvůrce přesto nefackuje: mají totiž krytá záda. Přes roky masivní kritiky řady radních ČT k bulvární dramaturgii pořadu a tamnímu preferování některých hostů, které nepatří do veřejnoprávní televize stejně jako tristní výkony moderátorky, totiž pořad zarytě hájí sám generální ředitel televize. Prý má pořad své diváky a basta. Zda jde jen o sledovanost, nebo o staré vazby, nechme stranou. Že by ale vedení České televize mělo konečně zvednout ze židle další otřesné zjištění, které také stojí v e-mailu dramaturgyně pořadu, by už měla být sázka na jistotu.

„S dovolením také tradičně posílám okruh otázek a poprosila bych na ně odpovědět. Vaše odpovědi jsou podstatné pro seznámení se s Vaší argumentací, připravuji z nich podklady pro přípravu paní Jílkové na vysílání,“ napsala dramaturgyně Máte slovo Kateřina Dušková Novotnému. Prý z nich (sic!) sestavují „kostru diskuze“. Sečteno a podtrženo: tedy žádná on-line myšlenková pohotovost moderátorky na situaci ve studiu, ale už předem zkonstruované a nacvičené reakce podle odpovědí hostů, doručených dramaturgii pořadu ještě před vysíláním.

Představa, že by například Václavu Moravcovi politici předem posílali své odpovědi na avizované otázky, které jim bude ve studiu teprve pokládat, je doslova k smíchu. U Michaely Jílkové je to ale zjevně „tradiční“ praxe. Představení, které ve veřejnoprávní televizi sehrává se svým týmem týden co týden „pro občany“, tedy není podle uveřejněného e-mailu nic víc než předem zrežírovaná fraška. Pavlu Novotnému patří určitě dík, zasloužil se totiž o objev roku.

V České televizi určitě…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]