Zdeněk Šarapatka zažaluje občana Miloše Zemana kvůli lživým výrokům. Soud mu potvrdil, že to může udělat

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Obvodní soud pro Prahu 1 připustil, aby v případě výroků prezidenta Miloše Zemana na adresu radního České televize a spolupracovníka deníku FORUM 24 Zdeňka Šarapatky nebyla žalovaná Česká republika, zastoupená ministerstvem financí, ale samotný Miloš Zeman. Šarapatka potvrdil, že společně se svým advokátem občana Miloše Zemana opravdu zažaluje. Ten se podle Šarapatky už dál nemůže schovávat za prezidentský úřad.

Zdeněk Šarapatka na svém facebookovém profilu uvedl: „Přišel dopis od paní soudkyně JUDr. Stamidisové. Obvodní soud pro Prahu 1 svolil, abychom mohli místo České republiky žalovat Miloše Zemana. Jdeme s JUDr. Arturem Ostrým do toho: za lež žalujeme občana Zemana, který se už dál nemůže schovávat za prezidentský úřad,“ zdůraznil Šarapatka

Eric Drooker

A dodal: „Začíná nový souboj: občan Šarapatka versus občan Zeman! Pravda vítězí!“ Zdeněk Šarapatka také poděkoval všem lidem a přátelům za podporu a za solidaritu se sbírkou na soudní náklady v tomto sporu.

Prezident Zeman v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.

O omluvě Zdeňkovi Šarapatkovi pravomocně rozhodl odvolací pražský městský soud již v únoru loňského roku. Za Zemanův výrok se mělo omluvit ministerstvo financí. Toto rozhodnutí následně potvrdil loni v září Nejvyšší soud, který posléze odmítl i dovolání ministerstva financí. To si ale podalo ústavní stížnost.

Ústavní soud nakonec usnesení Nejvyššího soudu zrušil s tím, že výrok Miloše Zemana nemá souvislost s činností prezidenta republiky a tudíž za něj odpovídá sám. Nyní tedy Obvodní soud pro Prahu 1 připustil, že Zdeněk Šarapatka může žalovat přímo Miloše Zemana a nikoli už Českou republiku, respektive ministerstvo financí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články