
Zdeněk Šarapatka FOTO: Archiv Zdeňka Šarapatky / se souhlasem
FOTO: Archiv Zdeňka Šarapatky / se souhlasem

Dlouholetý člen Rady České televize a někdejší spolupracovník Miloše Zemana v době, kdy byl českým premiérem, Zdeněk Šarapatka, přibližuje osobní vlastnosti odcházejícího prezidenta.
Jak jste zažil Miloše Zemana jako jeho spolupracovník v osobním styku? Chová se ke svým blízkým slušně a nebo se i k nim chová přisprostle, jak ho jinak známe?
Jako premiér se Miloš Zeman nevyžíval v příležitostných oplzlostech, které nám předváděl v roli prezidenta. Gentleman to ale nebyl nikdy. Za sebemenší neúspěch, pochybení, natož za silný oponentní názor byl kdekdo „idiot“ a „blbec“. Mezi čtyřma očima si ovšem Zeman troufl na urážky jen u lidí, u nichž cítil strach a existenční závislost. Býval zbabělec a myslím, že mu to zůstalo. Silné osobnosti dehonestoval zásadně před publikem nebo skrze média, takřka nikdy z očí do očí.
Má Zeman své spolupracovníky rád?
Miloš Zeman je jeden velký extrém. Buď vás nekriticky miluje, nebo nenávidí. Nic mezi tím. A kritériem je jeho prospěch. Možná příklad za všechny: když mu začal překážet Miroslav Šlouf, tak i on poznal proměnu z lásky do nenávisti. Přitom byl architektem Zemanovy politické kariéry a dlouho jeho nejbližší přítel. Když se pak odstaven Zemanem upil Šlouf k smrti, tak mu Hrad poslal na pohřeb jen „kytičku“. Víte, já pořád čekám na duchovní efekt té přítulnosti, kterou k Miloši Zemanovi chová kardinál Duka. Třeba jen poučení, že nátura, která měří hodnoty druhých výhradně úspěchy a přátelství chápe jen jako servis, skončí v pekle.
Uměl byste odhadnout, zda byl Martin Nejedlý jako zprostředkovatel Zemanových vazeb na Rusko spíše Zemanův podřízený nebo nadřízený?
Nadřízený! Nezapomeňte, že Nejedlého si „vychoval“ a Zemanovi přivedl právě Šlouf. Bývalý komunistický pohlavár s vazbami na Moskvu. A stačí si připomenout, jak v éře Zemanovy vlády dopadl ruský dluh vůči Československu. Přibližně 100 miliard korun byl náš úvěr Rusku od předlistopadové Rady vzájemné hospodářské pomoci za dodávky plynu a ropy do sovětských satelitů. Třetina ruského dluhu přitom vznikla za ministra financí Klause, kdy těsně po listopadu 1989 odešlo do Ruska 1,3 miliardy dolarů! A Zeman, který menšinově vládl skrze opoziční smlouvu…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele Týdeníku FORUM
Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.