Zdeněk Šarapatka: Zlu se neustupuje. Urážkám od Zemana a dalších se musíme bránit

Zdeněk Šarapatka (FORUM 24)

Zdeněk Šarapatka | FOTO: FORUM 24

Radní České televize a komentátor deníku FORUM 24 Zdeněk Šarapatka se u soudu bránil urážkám ze strany prezidenta Miloše Zemana. Ten v roce 2017 na TV Barrandov řekl: „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost.“ Nebyla to pravda a věc potvrdil i soud a stát se teď bude muset Šarapatkovi omluvit. V rozhovoru radní ČT popsal své pocity z rozsudku, ale i důvody, proč se rozhodl obrátit na soud.

Co říkáte na rozsudek? Jste překvapený? 

Z výsledku jako takového ne. Ten padl nedávno ústně přímo v soudní síni. V písemném rozsudku paní soudkyně doktorky Stamidisové jde ale o pro mě novou, brilantní argumentaci. Vůbec poprvé jsem se při jeho čtení třeba dozvěděl, že mi podle právníků prezidenta mělo jako satisfakce úplně stačit, že jsem se proti Zemanovým nehorázným lžím v TV Barrandov ohradil na svém privátním facebookovém profilu. To je přece tak neuvěřitelná arogance, která by vás nenapadla snad ani ve snu! Jinými slovy: prezident republiky o vás může v celoplošné televizi šířit nehorázné lži, které vás prokazatelně profesně a společensky poškozují, a podle jeho právníků vám musí stačit, že si o tom soukromě popláčete na sociálních sítích nebo napíšete ve skutečně svobodných internetových médiích. Které ovšem právě diváci téhle obskurní televize a prezidentova klaka nečtou. Je to jasný vzkaz občanům coby poddaným, že Hrad může všechno a oni leda šoupat nohama. Tak určitě, Zeman je přece „z lidu“ a my ostatní jen hnusní elitáři. Zkrátka bolševická zpupnost jako za Gottwalda.

Kdy jste se rozhodl, že musíte prezidenta žalovat?

Když jsem to od Miloše Zemana slyšel vůbec poprvé někdy před prvními prezidentskými volbami, bránil jsem se jen v médiích. Mstil se za kauzu Olovo, kterou posvětil a v níž jsem odhalil plán jeho premiérských poradců na kriminalizaci Zemanovy partajní sokyně Petry Buzkové, a policie i státní zástupce mi dali za pravdu. Uvedl jsem to na pravou míru v domění, že vše skončí s prezidentskými volbami. Neskončilo. Zeman to bohorovně opakoval dál a s ním i jeho mediální klaka. Soukup, Zemanův podporovatel Xaver Veselý z Českého rozhlasu nebo Petr Žantovský ad. Že to padlo na úrodnou půdu, jsem se přesvědčil v masivních útocích hradního fanklubu. Vylhaný „vyhazov“ z Úřadu vlády ale zazněl taky od některých poslanců při mé volbě do Rady České televize a čas od času jej měli za jasný důkaz mojí „nekompetentnosti“ i někteří televizní koncesionáři. Mám i zajímavou zkušenost s potenciálními zaměstnavateli z vedení některých internetových redakcí. „Vyhozen pro neschopnost“ Zemanem bylo totiž pro některé totéž jako být „nepřítelem státu“ a s takovým je přece lepší si nic nezačínat tam, kde redakce vodí jako svoje loutky prezidentův miliardář a jinde zase oligarcha Bureš. Soudní výhra mi čas sice už nevrátí, ale slušným lidem snad podala další důkaz o lháři v čele jejich země.  

 Očekáváte se, že se Miloš Zeman opravdu omluví?

Kdoví. Právní argumentace v rozsudku se zdá neprůstřelná. Stejně jako byla ta, se kterou přišel k soudu můj advokát doktor Artur Ostrý a byla jako břitva. Pro omluvu teď běží sedmidenní lhůta. Přestože se má za prezidenta republiky kvůli judikatuře Nejvyššího soudu omlouvat stát, tuším, že buď pohrdne soudem a neomluví se, nebo budou následovat další tahanice s cílem zahrát všechno do ztracena a do zapomnění. Což jim ovšem nedovolíme. Nejen já, ale třeba také vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová…Tedy pokud vedoucí prezidentské kanceláře Mynář zase nepoplká někde v přítmí u kávy s nějakým soudcem a Zemanova „Mařenka“ nezamete s justicí podle prezidentových představ. 

Očekáváte útoky Zemanových příznivců?

Jsem už zvyklý, útočí nepřetržitě. Je to ale smutná podívaná, která v lecčems hodně připomíná padesátá léta. Chybí ještě rozhořčené dopisy z továren a od štamgastů putyky U Prezidenta. A pak už jen rituální tance na hrobech třídních nepřátel. Co na to mám jiného říct? Vymyté mozky prostě nemají kde brát…  

 Myslíte, že by se podobně měli bránit všichni, koho Zeman urazí?

Určitě! A nejde jen o Zemana. Uráží i Babiš, Okamura, ale taky „mlátička“ Ondráček, Filip a celá plejáda dalších. Jejich pohůnky samozřejmě nevyjímaje. Dneska nás uráží a zítra – zítra co? Vymění ty opravdové, poslední mohykány spravedlnosti za svoje poslušné justiční sluhy a nechají nás pak pozavírat? Nebo internovat někde v Rusku? Nebo časem dostaneme anonymní kulku do zad někde při procházce? Spoléhají se totiž čím dál víc na náš strach. Na lhostejnost a nezájem o osud druhých. O osud země. Potřebují „klid na práci“ a spoléhají na prachy, kterými nacpou ledničky remcalům. Zeman je čiré zlo. A zlu se neustupuje. Prostě nikdy, ani když klame vetchým tělem a duší. Za urážku? Žaloba! 

 Vy Zemana znáte – co říkáte na jeho aktuální protiústavní chování? 

Je to loutka cizích zájmů, která má odklonit zemi z evropských a severoatlantických vazeb směrem k Rusku. A k Číně. Loutka Putina. Loutka Kellnera. Loutka Nejedlého. Loutka Mynáře. A kdovíkoho ještě. Sám k tomu ovšem potřebuje vlastní figurky. Premiéra, kterého může uchránit od případného kriminálu, vodí Zeman zjevně na každém kroku. Ministryni spravedlnosti, která ovládne rozhodování žalobců a soudců, vodí taky s přehledem. Potřebuje ale vlastní loutky na zahraničí a na vnitru. Tam to drhne. Chce proto svoji vládu. Zemanovu. S vydíratelným Babišem v čele a svými lidmi na klíčových postech. A co nejhlubší svár ve společnosti. Ten tu je jeho prostředkem, ne cílem. Cílem je „stabilizace“ země podle ruských a čínských not. A stabilizace se rovná normalizace. Ústava mu vůbec nepřekáží, kašle na ni a hloupí štamgasti jeho politiky ho za to mají ještě za titána. Zeman má velké cíle, rozbít naše vztahy mezi sebou samými a k Západu. A prodat nás zpátky na Východ. A pak mít státní pohřeb. Na lafetě… 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]