Zdeněk Šarapatka: Zrušte Bradyho! Bude to Prima

Jiří Brady v Praze (ČTK)

Jiří Brady v Praze | FOTO: ČTK

Televize Prima předvedla příznivcům tamní show Jana Krause nebývale neurvalé zacházení. Kdo se včera večer klepal na novinky k nevyznamenání vězně osvětimského koncentračního tábora Jiřího Bradyho, ten jen nevěřícně zíral na červenou sedačku znova s hercem Jakubem Prachařem. Avizovaní hosté Jiří Brady a Daniel Herman nikde. Televize očekávaný díl pořadu mýrnyx týrnyx neodvysílala a radši pustila reprízu staršího dílu Krausovy talkshow. Proti gustu žádný dišputát, programová nabídka komerční televize je jejím výsostným územím a regulována je tak leda diváckým zájmem a tamním rozpočtem. Politika tu hraje roli jen zřídka .

V televizi Prima má ale zjevně navrch. Nevídané hradní selanky moderátora Hauptvogela s Milošem Zemanem, kde už chybí jen dotazy na prezidentovo trávení či online exkurze do jeho prádelníku, teď zostra konkurují i komiksovému Zelenému Raulovi. A ve světle skandálu, ve kterém před časem vyšla najevo tuhá redakční cenzura vybraných politických témat, se někdejší nudný diskutér tamní TV Partie Jiří Punčochář zpětně jeví jako Larry King.

Stažení aktuálního dílu Krausovy talkshow proto zas tak nepřekvapuje. Stejně, jako první verze důvodů TV Prima, které k němu oficiálně zazněly. Údajně prošvihnutý termín pro včasné odevzdání ausgerechnet externě vyrobeného dílu do televize je v kontextu s nezřízeným psotníkem prezidentské kanceláře okolo Hermanova setkání s dalajlámou dost těžko uvěřitelným příběhem. Který navíc nese všechny znaky urputné snahy o mediální manipulaci Zemanovým mistrem klamu Jiřím Ovčáčkem, narychlo uplácané skrz žhavou hradní linku se šéfy této televizní stanice. Ani v tomto případě ale určitě neplatí druhá část legendárního bonmotu „to je blbý, to se bude líbit“. Zato první Werichova věta takové zdůvodnění plně vystihuje .

Na webové stránce televize Prima se totiž hned včera večer objevil článek prozemanovských Parlamentních listů s nadpisem „Konec hry? S medailí Hermanova strýce je to jinak, než se píše“, v němž se autor snaží lopotně zpochybnit samotný návrh na Bradyho státní vyznamenání kvůli (sic!) kanadské legislativě. Kanada, jejímž občanem Brady je, má podle něj přesně definované podmínky pro udílení medailí jiných zemí svým občanům a žádná žádost z české strany kanadské vládě prý nebyla podána. Proč se právě tenhle článek objevil těsně před zrušenou Krausovou talkshow s Bradym a Hermanem uprostřed webové nabídky Primy, kde navíc působil jako pěst na oko, je kdekomu zřejmé.

Zpravodajský a nejspíš už i zábavný obsah vysílání televize Prima se totiž stále častěji zhlíží v roli hlásné trouby prezidentské kanceláře. Zda jde zatím jen o politické směřování jejího managementu nebo rovnou o vysokou hru kdovíkde a kdovíkoho v zájmu Zemanovy příští prezidentské volby, se hned tak nedozvíme. Zrušení Krausova dílu pořadu ale mluví samo za sebe. Jiří Brady, který měl být v  talkshow navíc uveden známými uměleckými figurami a – upřímně řečeno – ne zcela šťastně také politiky včetně politických fosílií, které se sice zapsaly do dějin, ale dneska dvakrát netáhnou, se stal chtě nechtě symbolickou obětí současné hradní zvůle. Zejména u té části české společnosti, která ještě neztratila paměť a dává najevo svůj kategorický odpor proti stále častějším snahám o omezování občanských svobod a mocenskému komplotu s komunistickou Čínou a Ruskem.

Jak se zachová sám Jan Kraus si ještě počkejme. Herec a moderátor, který ostře glosuje místní politické poměry nebo se v nich po boku Andreje Babiše a Janečkova protikorupčního fondu rovnou osobně angažuje, má, zdá se, na televize smůlu. Z  České televize jej podle vlastních slov vyhnala cenzura. Zda rozdýchá nebo nerozdýchá její repete v privátní televizi teď ukáže, jak vážně můžeme jeho sžíravý humor a břitký jazyk na adresu politiků a politiky brát i napříště. Až pak to bude prima…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]