Zdravé fórum zveřejnilo trestní oznámení na Babiše, které úřady v podstatě nemůžou přijmout

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Chápu, že někoho hodně štve premiér – mě štve taky. Chápu, že existují občanské iniciativy, které ho mají už opravdu zuby, a jsou ochotné kvůli tomu něco udělat. Chápu, že má právník nárok být stejně naštvaný na Babiše jako všichni mí známí. A chápu i to, že se chce právník, spolek či firma nějak zviditelnit okázalou žalobou, trestním oznámením, na premiéra republiky. On si ho dle mého hlubokého přesvědčení opravdu zasluhuje. Vůbec však nechápu, proč je to oznámení napsáno tak zpochybnitelně a triviálně, že jej úřady prostě musí smést ze stolu.

Advokáti mají obrovskou výhodu: Nemusí si platit právníky, když chtějí někoho žalovat. Proto také iniciativa Zdravé fórum, která odmítá řadu protiepidemických vládních opatření, může podávat žalob a úředně formálně zcela korektně, lege artis psaných podání, kolik má jeden z vůdčích duchů iniciativy čas. Mezi třemi nejdůležitějšími osobnostmi je totiž uveden JUDr. Tomáš Nielsen, právník a advokát.

Trestní oznámení

Dnes jsem na serveru Zdravého fóra přečetl text adresovaný doktorce Lence Bradáčové a nadepsaný „trestní oznámení.“ Ovšem dostal jsem se k němu pozdě odpoledne, po pracovní době a nemám jak ověřit, zda už bylo opravdu podané. Stojí v něm – jako adresát uvedeno „Vrchní státní zastupitelství v Praze, JUDr. Lenka Bradáčová, Ph. D.“ A dál se píše:

„ Oznamovatel: Zdravé fórum, z.s., v právní zastoupení JUDr. Tomáše Nielsena. Trestní oznámení. Dle našeho názoru existují skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že ve veřejném prostoru je dlouhodobě, opakovaně šířena nepravdivá poplašná zpráva o počtu osob nově nakažených virem SARS-CoV-2. 

Jsme přesvědčeni, že osobami odpovědnými za to, že k šíření uvedené informace dochází, mohou být zejména Ing. Andrej Babiš, předseda Vlády České republiky,  Doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D., ministr zdravotnictví České republiky,  Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra České republiky, ale i další osoby z řad odborníků, novinářů a podobně.“

Co je to za iniciativu, co to podává? Na svém webu píšou: „Kdo jsme? Jsme v první řadě rodiče dětí a občané této země. Jsme lidé, kteří mají dost stavu, kam se tato země dostala, a snaží se bojovat nejen za zbytky zdravého rozumu, ale především za práva dětí na vzdělání, proti nesmyslným opatřením a za stále více pošlapávanou svobodu. Jsme pro okamžité otevření škol a celé země i s rizikem, protože riziko k životu zkrátka patří. Nemůžeme do nekonečna sedět zavření a čekat na zázrak.“

FORUM 24 (archiv)

Zázrak by ale musel nastat, aby to oznámení úřady okamžitě neshodily ze stolu.

  • 357 Šíření poplašné zprávy

„ Kdo ÚMYSLNĚ způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti. Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin opětovně, spáchá-li čin jako člen organizované skupiny, způsobí-li činem značnou škodu, způsobí-li činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, nebo způsobí-li činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem. Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo způsobí-li činem škodu velkého rozsahu.“

Osm let vězení je sice hrozivá cifra, ale i pro mne jako právního laika je naprosto nepochopitelné, proč advokát tu žalobu vůbec podával. Musí mu být jasné, že podání prostě musí libovolný orgán činný v trestním řízení okamžitě smést ze stolu. Protože prokázat Babišovi, že úmyslně způsobil nebezpečí vážného znepokojení tím, že citoval výsledky testů naměřených lékaři, prostě nejde. A navíc si myslím, že ani nic takového nedělal – i když ho fakt nemusím. Proto celou iniciativu vůbec nechápu – a ani v případě, že by to spolek či pan doktor Nielsen brali trestní oznámení na premiéra Babiše jako causu, na které se zviditelní.

Proč tak blbě?

Jinými slovy – nechápu, proč, když advokát a občanská iniciativa najdou odvahu a energii sepsat (a zřejmě i podat) žalobu na premiéra, proč jí podávají ve věci, kterou neudělal, když ji mohou podat za věci, které udělal. Sice je dle mého názoru udělal neúmyslně, neměl záměr zvýšit počet úmrtí na covid, ale protiepidemická politika jeho vlády se tak často dostávala do přímého protikladu s doporučeními expertů, a opakovaně se už potvrdilo, že po Babišovou vládou povoleném rozvolnění už dvakrát povážlivě narostla křivka nakažených i zemřelých.

Takže první bod, který by pravděpodobně stát za vyšetření, je letní rozvolnění. Tady je harmonogram, jak Babiš osvobodil národ od lockdownu. Druhý bod, který by stál za vyšetření, jsou zcela nedostatečná protiepidemická opatření v srpnu a září 2020. I premiér v září přiznal, že letní úplné rozvolnění „byla možná chyba“.U nás byla jasná společenská situace, že jsme všichni chtěli rozvolnit. V červnu jsme měli pocit, že vir odešel, bohužel jsme se spletli.“

Koncem srpna 2020 se začala zvedat křivka nově nakažených. Tehdejší Babišův ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chtěl zavést povinné nošení roušek v interiéru. Babiš to odmítl s tím, že spoléhá na „zdravý rozum“. Za čtrnáct dnů mu zdravý rozum selhal. Kvůli rychle rostoucí křivce nově nakažených vláda nařídila ze dne na den roušky všude – bohužel už bylo pozdě, a následovala podzimní vlna umírání.

Dalším extrémně sporným bodem pak bylo vánoční rozvolnění (následky rovněž viditelné na grafu). Babišova vláda rozvolnila, přestože noviny psaly: „Adventní rozvolnění dělá odborníkům vrásky. Vánoční návštěvy mohou ‚zadělat‘ na třetí vlnu pandemie, varují.“ (Lidovky.cz.)

A nyní (byť jiné) noviny zase píšou: „Nová hlavní hygienička: Předvánoční rozvolnění byla chyba, i proto je situace špatná.“ (Aktuálně.cz.)

Proto celé té věci nerozumím. To, že za nezvládnutí epidemie někdo podal trestní oznámení na Babiše, vítám. Ale vůbec nechápu, proč je to podání tak bizarní. Takže – má-li Zdravé fórum ještě volné kapacity – nechcete podat na Babiše to trestní oznámení ještě jednou, s použitím argumentů z tohoto článku?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]