Zdravotní sestra podala úmyslně až 8 600 lidem místo vakcíny fyziologický roztok

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Zdravotní sestra působící v severním Německu, která byla známá svými postoji proti vakcinaci, údajně aplikovala až 8 600 lidem místo vakcíny proti covidu-19 fyziologický roztok. Ukázalo to policejní vyšetřování.

Jak píše list Daily Mail, úřady po tomto zjištění v úterý vyzvaly tisíce lidí, kteří dostali první injekci v očkovacím centru ve Frísku (venkovském okrese nedaleko pobřeží Severního moře), aby si nechali aplikovat další dávku vakcíny proti covidu-19.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Policie uvedla, že „nejmenovaná podezřelá“ v příspěvcích na sociálních sítích vyjadřovala skeptické názory na vakcíny, ale její motiv je nejasný. „Jsem touto epizodou naprosto šokován,“ uvedl na facebooku Sven Ambrosy, místní radní, když úřady vydaly pro asi přibližně 8600 obyvatel příslušnou výzvu.

Fyziologický roztok je sice neškodný, ale většina lidí, kteří se v Německu nechali očkovat v březnu a dubnu, kdy k podezřelé záměně došlo, jsou starší lidé, u nichž je vysoké riziko, že se potenciálně smrtelným virovým onemocněním nakazí. Zatím není známo, zda byla podezřelá zatčena nebo obviněna. Případ byl předán zvláštní jednotce, která vyšetřuje politicky motivované trestné činy.

Případ se odehrál poté, co německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že stát přestane do října hradit testy na covid-19 neočkovaným obyvatelům. Cílem je snaha přimět více lidí, aby se nechali očkovat. Merkelová uvedla, že bezplatné testování skončí 11. října, protože nyní již mají na vakcínu nárok všichni občané. Přibližně 55 procent Němců je plně očkováno, ale tempo očkování se zpomalilo a Merkelová řekla, že chce, aby bylo očkováno alespoň 75 procent populace.

Německo v březnu umožnilo bezplatné testy pro všechny, aby pomohlo postupnému návratu do normálního života po měsících výluky. Od října si budou muset neočkovaní obyvatelé za testy platit sami, ale teenageři, děti a lidé, kteří nemohou očkování podstoupit ze zdravotních důvodů, budou osvobozeni.

Vláda bude také vyžadovat, aby lidé byli buď očkovaní, nebo měli negativní test, nebo potvrzení o uzdravení, pokud chtějí vstoupit do vnitřních restaurací, účastnit se náboženských obřadů a sportovat v uzavřených prostorách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]