Zdravotní sestra z Příbrami měla covid už dvakrát, na očkování dosud čekala

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Covid měla Kateřina Kujalová za poslední půlrok dvakrát. Následky onemocnění, které překonala naposledy v lednu, si nese dodnes. Je často unavená, bolí ji klouby. Přesto zdravotní sestra z nemocnice v Příbrami znovu chodí do práce. A do nynějška se dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra těšila, jak se dočká očkování, a vyhne se tak další nákaze. Očkovací látku dostala v těchto dnech. Řekla to v rozhovoru s ČTK.

„Asi jsem nějaká chytlavá,“ řekla ČTK Kateřina Kujalová při přemýšlení nad tím, jak je možné, že covid prodělala už dvakrát. Poprvé si ji nemoc vybrala v říjnu, podruhé v lednu, tedy když ještě měla mít dostatek protilátek. „Myslím, že je to i tím, že jsme z práce unavené, vyčerpané a organismus to pak snadněji chytí,“ podotkla s tím, že v říjnu na jejím chirurgickém oddělení onemocnělo tolik zaměstnanců, že muselo dočasně zcela uzavřít.

„První nákaza byla horší. Měla jsem snad všechny problémy kromě covidových prstů. Přišla jsem o chuť i o čich, bolelo mě celé tělo. Byla jsem osypaná, celou dobu jsem měla kašel, také teploty, průjem a zhoršené dýchání. Sice jsem to nakonec udýchala doma, ale některé dny jsem musela spát vsedě,“ vzpomínala sestra, která se doma léčila téměř šest týdnů. Prvních 14 dnů byla v jedné z místností v izolaci od zbytku rodiny, která ji zásobovala jídlem a pitím. Nikdo z nich covid nechytil.

Snímky ze zatýkání George Floyda (profimedia.cz / s využitím videa)

Znovu nemoc matku dvou dětí napadla za dva a půl měsíce, tedy když už se chystala na první dávku očkování. „Podruhé jsem měla jenom dva dny horečky, zimnice, třesavky a pět dní průjem a bolesti hlavy a těla. Pak už to bylo lepší,“ řekla. Doma strávila dalších 12 dní. Zatímco průběh nemoci byl lepší, dozvuky covidu v současnosti pociťuje výrazněji. „Ještě teď mě bolí klouby a pořád je únava,“ popsala.

Jak se nepříjemných obtíží zbaví, zatím neví. „Nikdo vlastně neví, co s tím. Řekne jen, že to je po covidu, a tím to končí,“ vylíčila svou zkušenost. Návrat do plné kondice komplikuje také nedostatek času na regeneraci. „V práci si zatím nemůžeme vybírat dovolenou,“ řekla s tím, že zvláště péče o covidové pacienty je personálně náročná.

Pracuje nyní na necovidové chirurgii, přesto si myslí, že nemoc dostala tam. I tam se totiž nezřídka objevili pacienti, u nichž se nemoc prokázala až dodatečně. Aby se nenakazila potřetí, přihlásila se zdravotní sestra s dvacetiletou praxí na očkování hned, jak to bylo možné. První termín měla ve čtvrtek. „Pevně věřím, že mě (očkování) ochrání,“ uzavřela.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]