Zdravotní stav Bruce Willise je horší, než se zdálo. Populární herec trpí frontotemporální demencí

Bruce Willis (Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Bruce Willis | FOTO: Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Téměř rok poté, co svět oblétla informace o vážné nemoci Bruce Willise, jeho rodina upřesnila, co vlastně populárnímu představiteli drsných akčních hrdinů je. Diagnóza, kterou lékaři nejbližšímu okolí hvězdy filmů Smrtonosná past, Pátý element nebo Pulp Fiction oznámili, je frontotemporální demence. Ta je druhým nejčastějším degenerativním onemocněním mozku. Vzkaz veřejnosti publikovala hercova dcera Rumer na instagramu.

Americký herec Bruce Willis ukončil svou hereckou kariéru, oznámila na konci března 2022 jeho rodina. Willisovi lékaři primárně zjistili afázii, nemoc, která ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět řeči. „Chtěli jsme jako rodina sdílet s Bruceovými skvělými podporovateli, že náš milovaný Bruce se potýká s určitými zdravotními problémy a nedávno mu byla diagnostikována afázie, která poznamenává jeho kognitivní schopnosti,“ stálo ve vyjádření rodiny. „V důsledku toho a po pečlivém zvažování Bruce zanechává své kariéry, která pro něj mnoho znamenala,“ pokračuje příspěvek na instagramovém profilu hercovy dcery Rumer Willisové.

()

Nyní ovšem přichází ještě smutnější zprávy. „Naše rodina by chtěla na úvod vyjádřit hlubokou vděčnost za neuvěřitelný příval lásky, podpory a úžasných příběhů, které jsme všichni obdrželi od chvíle, kdy jsme se podělili o Bruceovu původní diagnózu. V tomto duchu jsme vám chtěli poskytnout aktuální informace o našem milovaném manželovi, otci a příteli, protože nyní hlouběji rozumíme tomu, co prožívá,“ napsala Willisova dcera na sociální síť.

„Od doby, kdy jsme na jaře 2022 oznámili Bruceovu diagnózu afázie, se Bruceův stav posunul a nyní máme konkrétnější diagnózu: frontotemporální demence (známá jako FTD). Problémy s komunikací jsou bohužel jen jedním z příznaků nemoci, se kterou se Bruce potýká. I když je to bolestivé, je úlevou, že máme konečně jasnou diagnózu,“ sdělila Rumer.

I přes úlevu musí převládat především strach, jak bude choroba dále postupovat. Pacienti s FTD totiž vykazují například ztrátu sebekontroly, roztěkanost, popudlivost, nepřiměřené emocionální reakce či roztržitost. Výjimkou nejsou ani zanedbávání osobní hygieny, sebestředné chování nebo nepředvídatelné změny emocionality, někdy až agresivita.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rumer Glenn Willis (@rumerwillis)

„V hloubi duše víme, že kdyby dnes mohl, chtěl by reagovat tím, že by uvrhl celosvětovou pozornost na tuto vyčerpávající nemoc. Bruce vždy nacházel radost ze života a pomáhal všem, které znal, aby dělali totéž. Byli jsme dojati láskou, kterou jste všichni sdíleli s naším drahým manželem, otcem a přítelem v tomto těžkém období. Váš trvalý soucit, pochopení a úcta nám umožní pomoci Bruceovi prožít co nejplnohodnotnější život,“ napsala rodina na instagram.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články