Zdravotní stav Savčenkové je kritický. Pilotka má horečku a zvrací

Advokát  vězněné Nadiji Savčenkové dnes na svém facebookovém profilu informoval o výrazném zhoršení zdravotního stavu pilotky. Savčenková včera zvracela vodu, když se po přerušení suché hladovky snažila pít. „Je velmi vyčerpaná a její zdravotní stav se zhoršuje,“ uvedl Polozov.

„Vynořil se starý problém ledvinových kamenů, zejména vlivem suché hladovky. Vysoká teplota, která neklesá už několik dní, ukazuje přinejmenším na vážný zánět vnitřních orgánů. Jinými slovy, to nejmenší, co je nyní naléhavě nutné udělat pro Naďiju Savčenko je provést lékařskou prohlídku,“ uvedl a připomněl, že Savčenková odmítá, aby ji ošetřili ruští lékaři. Ukrajinští lékaři jsou stále v Rostovu na Donu, nedostali povolení ruských úřadů, aby ji mohli navštívit a vyšetřit.

„Je naléhavě nutné, aby byla Savčenková alespoň vyšetřena, aby byl zhodnocen její zdravotní stav a stanovena možná rizika, vyplývající ze suché hladovky,“ zdůraznil. Podle Polozova ve věci Savčenkové nekoná dostatečně, respektive vůbec, ani ruský ombudsman Pamfìlova.

europe.newsweek.com

„Četl jsem , že ukrajinské orgány požádaly Německo, aby dodalo pro Naďu své doktory. Ale kdy dorazí? Tento problém potřebujeme vyřešit naléhavě! Všechny dveře v Rusku jsou pro Naďu uzavřené a Ukrajina objektivně nemůže za těchto podmínek rukojmí pomoci. Právníci nejsou lékaři a nemohou objektivně posoudit stav jejího zdraví. Podle mého subjektivního názoru situace je kritická,“ dodal.

„Apeluji na všechny lidi, kteří nejsou lhostejní  k osudu Nadi, ať maximálně rozšíří tuto žádost, informují všechny politiky, úředníky, novináře, ke kterým se můžou dostat, na koho se můžou obrátit. Je třeba bít na poplach! Zdraví a život Nadi odchází před očima. Čas se krátí. A my si nikdy neodpustíme, kdyby…“ napsal Polozov na facebook.

Savčenková už 85 dnů nejí a 7 dní byla bez tekutin. Pokud by takzvanou suchou hladovku nepřerušila, dalšího soudu by se už velmi pravděpodobně nedožila. Pro osvobození Nadi Savčenkové se na celém světě vyslovily desítky tisíc lidí a všechny aktivity se na sociálních sítích sdílely pod hashtagem #freesavchenko.

Ukrajinská pilotka Naděžda Savčenková je v ruské vazbě od června 2014. Je obžalovaná z vraždy dvou ruských novinářů, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Podle Moskvy jako příslušnice dobrovolnického praporu v Donbasu na východě Ukrajiny úmyslně navedla minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů. Savčenková všechna obvinění od počátku kategoricky popírá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím poté, co ji zajali proruští separatisté. Ruský prokurátor požaduje pro ukrajinskou pilotku 23 let vězení.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner