Zdravotnici zabil covid pár dní před očkováním. Prosila, abych se o ni nebála, říká matka

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Právo na přednostní očkování pro zdravotnické pracovníky je samozřejmostí po celém světě. Čekala na něj i pětadvacetiletá Lauren Jonesová z Walesu. Jak ovšem informuje BBC, mladá zdravotnice zemřela několik dní před tím, než se vakcíny dočkala. Do nemocnice přitom odcházela jen na kontrolu a rodiče ubezpečovala, že nejde o nic vážného.

Celá rodina Jonesových se po testech na začátku prosince dozvěděla, že je nakažena koronavirem. Kritický okamžik ovšem přišel až na Štědrý den, kdy se všem přitížilo do té míry, že museli vyhledat lékařskou péči. Svátky tak otec Paul a matka Karen prožili v nemocnici. Dcera Lauren se v tu dobu stále ještě cítila dobře.

Po několika dnech se jí ovšem začalo špatně dýchat, a tak se rozhodla, že pro jistotu také navštíví špitál a nechá se prohlédnout. Bylo pár dní po startu očkování, na nějž měla jako pomocnice v ordinaci praktického lékaře nárok.

Nikdo v tu chvíli nečekal, že Lauren boj s covidem prohraje. „Sledoval jsem ji, jak kráčí z auta do nemocnice. Myslel jsem si, že ještě ten den bude zpátky doma,“ vzpomíná její otec. Místo toho přišly hodiny strachu, protože dcera přestala komunikovat. Rodičům se ozvala až druhý den. Lékaři ji totiž museli připojit na přístroje.

„Mluvila jsem s Lauren asi v půl třetí odpoledne,“ říká její matka. „Řekla, abych se nebála. To byl poslední kontakt, který jsme s ní měli,“ dodává. Lékaři rodiče šokovali zprávou o tom, že nepočítají s tím, že by Lauren přežila další noc. Když 30. prosince přicházeli do nemocnice, věděli, že se jdou rozloučit. 

„Oba jsme s ní byli, když přišla na tento svět, a oba jsme s ní byli, když ho opouštěla,“ sdělila matka, zasažená smrtí svého dítěte. Dodnes dokáže jen těžko pochopit, jak se zdravotní stav její dcery mohl tak rychle a prudce zhoršit.

Lauren sice trpěla komplexním regionálním bolestivým syndromem v noze, který ji nutil používat berle, a také měla vysoký krevní tlak, to však podle jejích rodičů nemělo znamenat, že by byla více ohrožena. Všem lidem nyní Jonesovi vzkazují jediné: „Dodržujte pravidla, nikomu bychom nepřáli, aby si zažil to, čím teď procházíme my.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články