Zdravotníkům, kteří byli v kontaktu s nákazou a nemají příznaky, nařizuje ministerstvo dál pracovat

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Několik nakažených sester, chybějící ochranné prostředky. To v mnoha nemocnicích stále trvá. Ministerstvo zdravotnictví přesto vydalo nařízení, ve kterém je uvedeno, že zdravotníci, kteří přišli do kontaktu s rizikovou osobou, budou nadále vykonávat svou práci, pokud nemají příznaky (a pokud jim později vyjdou testy negativně). Nemocnice tímto způsobem musí postupovat v případě, že je přítomnost lékaře či sestry nutná pro „zajišťování zdravotní služby poskytovatelem“.

Problematických je na nařízení hned několik věcí. Podle pokynů ministerstva má zdravotník v případě, že byl v kontaktu s rizikovým pacientem, v příštích dvou týdnech používat respirátor FFP3. Těch je ale v nemocnicích nedostatek a situaci v nejbližší době nevyřeší ani dodávky z Číny, protože jmenovaná ochranná pomůcka je efektivní pouze v případě, že se používá nanejvýš osm hodin.

Jenomže respirátory FFP3 chybějí. V některých nemocnicích museli zaměstnanci již rozdané respirátory dokonce vrátit – a nyní je mají k dispozici jen ti, kteří pracují s pacienty s COVID-19. Nemají je ale často například lékaři na pohotovosti, kam mohou přijít neotestovaní lidé s příznaky nové nemoci.

Koronavirus byl prokázán u čtyř sester z pražské Thomayerovy nemocnice. Podle tamního náměstka pro léčebnou péči Petra Čecha pracovaly na dvou různých odděleních.

Rozdělování respirátorů i roušek vázne, lidé je stále šijí sami. Distribuci ochranných pomůcek kritizují i hejtmani za ČSSD Jiří Běhounek a Martin Netolický. Žádají, aby se o rozdělování staralo Ministerstvo vnitra, protože rezort zdravotnictví to podle jejich názoru nezvládá.

Mimořádné_opatření_-_organizace_a_provádění_karantény_u_zdravotnických_pracovníků (2)

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner