Zdravotníky budeme střílet, hlásá extremista. Zatím na ně létá „jen“ kamení a nadávky

Demonstrace proti očkování a proti údajně zfalšovaným volbám. Praha 31. 10. 2021 (Jenny Nowak/ se svolením autorky)

Demonstrace proti očkování a proti údajně zfalšovaným volbám. Praha 31. 10. 2021 | FOTO: Jenny Nowak/ se svolením autorky

Volný blok, hnutí neúspěšného poslance Lubomíra Volného, proslulého zejména rvačkami a demolováním zařízení jednacího sálu, po volbách už ve své plexisklové sněmovní kukani nezasedne. Jeho příznivci však mají jasno: mohlo se tak stát jedině podvodem. Jejich volební lístky prý někdo vytahoval z uren a likvidoval. Proto se rozhodli svolat na neděli 31. října na Václavské náměstí v Praze demonstraci. Nevelké shromáždění bizarních, často proruských figur, které samy sebe prohlašují za vlastence, ale jinak nic nového nepřineslo. Jen stále omílané dezinformace, lži a bláboly o vakcíně, o „neexistující“ pandemii a údajném fašismu. Jinde už se ale hází kamením po očkovacích týmech a na sociálních sítích se bez omezení vyzývá ke střílení lékařů a politiků.

Na pozvánce Volného bloku čteme: „Protestní shromáždění proti zfalšovaným volbám a za nové a svobodné transparentní volby konané v jednom dni se zveřejněním výsledku v každém volebním okrsku ihned po sečtení hlasů… Jsme přesvědčeni, že z volebních schránek byly odstraňovány volební lístky pro vlastenecké strany a hnutí a pro subjekty bojující proti covid teroru.“ A text dále pokračuje: „Do parlamentu by se takto dostali lidé, kteří by prosadili naše zotročení.“

To je ale poněkud podivná formulace. Podle nich se to přece už stalo, tak jaképak „by se“? Je ale zase pochopitelné, že kdo věří ve zlovolné vytahování lístků z volebních uren, s nějakou logikou si starosti nedělá. A hlavu si exposlanec nedělá ani s nějakou pravdou. A tak nedávno šířil na sociálních sítích nebezpečnou poplašnou zprávu vyvolávající nenávist ke zdravotníkům. Tvrdil, že budou v nemocnicích vraždit lidi, aby tak zdiskreditovali veterinární léčivo ivermektin, které je podle Volného a jeho duševních spřízněnců účinným lékem na covid. No, není, a o bývalého poslance se tím pádem vcelku pochopitelně zajímá policie.

Na dotaz, zda skutečně věří, že kdosi úmyslně vyndával lístky z uren, odpověděl jeden z účastníků nedělní demonstrace: „No myslím, že nějaký drobnosti byly.“ Jaké? „No jak říkám, nějaký ty drobnosti byly. Třeba nezapečetěný urny.“ Kde? „Jó, tak to nevím. Já jsem tady tak nějak kvůli všemu, že je to můj názor.“ Paní v tričku Volného bloku se napřed bavit nechtěla, ale nakonec řekla, že v záměrné vyhazování lístků tohoto politického uskupení věří. A dodala: „Já tady ale nejsem, abych vám něco vysvětlovala, já to beru tak nějak jako pocitově, že se to stalo.“

Na pódiu ale byla celkem nuda. Asi šesti desítkám shromážděných (podle odhadu jednoho z přítomných policistů) řečníci dokolečka opakovali, že zvolení poslanci „nemají mandát“, nemají právo vládnout ani být ve sněmovně . To právo prý naopak mají „vlastenecké“ strany, přestože nepřekročily povinné procento. Kromě toho se, lidově řečeno, do zblbnutí omílaly známé hloupinké mantry typu jedovatá vakcína, genocida, coronafašismus, covidismus. Shromáždění ale probíhalo umírněně. Jen dvě vcelku konvenčně vyhlížející dámy při zhlédnutí novinářské průkazky povykovaly: „Žumpa! Žumpa!“ Jinak byla atmosféra spavá, i do chabého skandování museli organizátoři účastníky pobízet. Nebyly tu ani žádné transparenty.

Eric Drooker

Jeden z řečníků obsáhle nechutně obhajoval nošení žluté „Davidovy“ hvězdy neočkovanými coby symbol jejich strašlivého útlaku. Trval na tom, že jejich „segregace“ a opatření, která musejí dodržovat, se rovnají hrůzám, jaké za války zažívali Židé, takže – podle něj – není lepšího symbolu, kterým by se mohli ověsit, než je právě žlutá hvězda. Kdo prosazuje očkování a další opatření, chová se prý stejně jako Hitler.

Řečnice, která se představila jako členka spolku „Jirky Černohorského“, sdělila, že si jej velmi váží a velice ho uznává. Zmíněný „Jirka“ ovšem proslul zejména mnohými výtržnostmi, ničením majetku jiných, mimo jiné nástěnného artefaktu v pražské galerii DOX, a neplacením dluhů. Aktuálně zveřejnil video, ve kterém mimo jiné vykřikuje, že ředitele České televize Petra Dvořáka je třeba podříznout nebo postavit ke zdi. Na dotaz, zda předmětné video viděla, případně co si o něm myslí, dotyčná dáma objasnila, že deníku FORUM 24 na nic neodpoví.

Ačkoli ale konkrétní dnešní shromáždění bylo poklidné až ospalé, je bohužel naprosto nepřehlédnutelné, že verbální agrese ve společnosti pomalu, ale jistě nabírá na síle a přerůstá ve skutečné násilnosti. Jak uvedl server Seznam Zprávy, očkovací týmy, které vyjíždějí za lidmi zejména do těch nejméně proočkovaných oblastí, často čelí nadávkám a slovní agresi. Odpůrci křičí na zdravotníky sprostoty, obviňují je, že jsou vrazi. Podle očitých svědků k tomu došlo například ve Vamberku nebo v Blansku. Někdy se tak děje i v režii organizovaných skupin. Před necelými dvěma týdny se to stalo například v očkovacím centru na Hlavním nádraží. Jedním z hlasatelů nesmyslů o očkování, který tam dorazil, byl právník Norbert Naxera, dříve SPD, odkud přešel ke kandidatuře za Volný blok. Na facebooku o sobě sdělil: „Advokát, který bojuje proti koronafašismu. Pokud chcete, abych v parlamentu bojoval za vaše práva proti koronafašismu, prosím o Váš hlas.“ No, nevyšlo to, a tak se vydal aspoň „bojovat proti zdravotníkům“ na nádraží. Společnost mu dělala, klienty obtěžovala a na personál centra ječela útočná obvinění Jana Peterková, známá například setrvalými pokřiky, že se tu zabíjejí naše děti.

Jinde už se ale přechází od slov k činům. Na Ostravsku se členové mobilního očkovacího týmu museli vyhýbat létajícím kamenům, kterými na ně zaútočili odpůrci vakcinace. Pro Seznam Zprávy to potvrdila hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Vyjíždí tam i mobilní očkovací týmy. Ale bohužel ne vždy se setkávají s tím, že jsou přijaty dobře. Spíš naopak, poslední výjezd skončil házením kamenů na očkovací tým. Takže je to velmi těžká práce,“ uvedla.

Na zprávu o násilném incidentu na sociálních sítích zareagoval mimo jiné muž vystupující pod jménem Petr Šedý Starší. Ve veřejně přístupném facebookovém příspěvku k tomu napsal: „Lidé už útočí na očkovací týmy kameny. Já jsem hned říkal, že bez násilí to nepůjde. Kameny však nestačí, musíme použít pušky.“ Na své facebookové zdi zveřejňuje množství zoufalých nesmyslů a opájí se představami, jak se u nás bude brzy „hodně popravovat“. Jak jinak než za „genocidu“. Na dotaz, zda svoje výzvy k zabíjení zdravotníků myslí vážně, opakuje: „Jak je vidět, bránit se kameny je málo účinné. Musíme použít pušky a pistole. Máme jich dost a lidé jsou vycvičeni z vojny.“ V Německu a ve Francii prý už nyní zatýkají politiky a doktory ve velkém a budou je soudit. Nejmenší trest bude údajně 20 let. To u nás ale nevíme, protože – jak jinak – zaprodaná média. „U nás začnou vojenské jednotky zatýkat během příštího měsíce,“ prohlašuje. Postřílení zdravotníků je podle něj nutné.

Vzhledem k tomu, že vykládá, že vynalezl cosi, co mu umožní žít 600 let, nebo že si pořídil „radiolokátor na očkované“, je zde pořád jakási možnost, že to celé má být jakýsi absurdní humor a naprosto praštěný trolling. Který mu jen tak mimochodem už vynesl trestní oznámení, takže pokud by tomu tak bylo, hodilo by se zde známé úsloví o drahé srandě. Též je samozřejmě možné, že pán není psychicky až tak docela v normě. I tak na sebe ale toto individuum nabaluje jedince s rozumovým deficitem, kteří ho berou smrtelně vážně, a není vůbec vyloučeno, že by od sympatií a facebookových žvástů mohli přejít ke skutkům. A místo nadávání nebo házení kamením skutečně zmáčknout spoušť. Kdo myslí, že takové nebezpečí nehrozí, nechť si vzpomene na podobného pomatence, českého teroristu Baldu zhlouplého řečmi Okamurova SPD až tak, že vyrazil s pilou kácet stromy na koleje před vlak, čímž nás chtěl zachránit před migranty. Jakého intelektuálního rozmachu jsou příznivci potenciálního střelce pana Šedého, naznačí některé reakce na jeho výlevy: „Jsem zdravý člověk a nepůjdu se vachcinovat.“ Nebo: „Nikdy očkovat se nebudu dementy.“

Zdá se, že pokud už není pět minut po dvanácté, je za minutu dvanáct, čili nejvyšší čas ukázat jasné mantinely jedincům vyzývajícím k násilnostem nebo rovnou k vraždám a dát zřetelně najevo, že takhle tedy ne. Bláboly o genocidě, která prý u nás probíhá, srovnáváním povinností neočkovaných s utrpením Židů za války a neomezeným šířením dezinformací všeho druhu vykřikovanými na náměstích to začíná. Skončit to může násilnými kriminálními činy. I tohle bude práce pro příští vládu. Ta Babišova to neřešila. Dotace byly přednější.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články