Zdražování bydlení v Praze se blíží. Zastupitelé schválili vyšší daň z nemovitostí

Pavel Hofman

Pražský primátor Zdeněk Hřib | FOTO: Pavel Hofman

Ve čtvrtek schválilo pražské zastupitelstvo zvýšení daně z nemovitostí. Od příštího roku tak majitelé bytů zaplatí až dvojnásobek současné výše daně. Konečné rozhodnutí bude na jednotlivých městských částech. Podle kritiků to povede především k dalšímu nárůstu cen bydlení v metropoli. Proti návrhu vedení Prahy se přitom postavila nejenom opozice, ale také členové koalice z řad Spojených sil pro Prahu.

A mezi čelními odpůrci byl tak například i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil: ,,Koupit si byt v Praze je už dnes pro běžného občana nemožné. Takový krok ještě více zatíží majitele bytů s vysokými hypotékami. Praha by místo toho raději měla řešit otázku bytové výstavby a krizi na trhu s nemovitostmi,“ uvedl europoslanec.

S tím souhlasí i opoziční ODS, která chtěla před začátkem jednání navrhnout dokonce kompletní zrušení daně z nabytí nemovitosti. ,,Je to naprosto šílený nápad. Jakmile by začali šetřit prvně sami u sebe a pan primátor neměl devět poradců… Kdyby tak opravdu snížili běžné výdaje, a pak řekli, že nejsou peníze, tak se to dá možná vysvětlit. Ale tím, že jim výdaje naopak narůstají, a pak říkají Pražanům o více peněz na to projídání, nikoli investice do budoucna, to považuji za nehoráznost,“ sdělila deníku FORUM 24 svoje zklamání z večerního hlasování Alexandra Udženija (ODS).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner