Že jsou v Benátkách díky koronaviru delfíni? Jde o dezinformaci, píše známý časopis

Eric Drooker

Na sociálních sítích i v celé řadě médií se v minulých dnech objevovaly zprávy o tom, jak se do opuštěných měst, ve kterých lidé musí kvůli koronaviru dodržovat karanténu, vrací příroda. V Benátkách se prý objevili delfíni, v Číně se zase měli sloni opít kukuřičným vínem. National Geographic informuje, že věc, na kterou reagovaly s nadšením statisíce lidí, není pravdivá.

Na jedné z hojně sdílených fotografií měly být labutě v centru Benátek, které se tam “vrátily”, protože jde o “nečekaný vedlejší efekt pandemie”. Známý přírodovědný časopis píše, že snímky ve skutečnosti pocházejí z  malého ostrova Burano nedaleko Benátek, kde jsou labutě běžně i jindy.

“Benátští delfíni” jsou ve skutečnosti ze Sardinie, stovky kilometrů daleko. A ani opilí sloni se nevyskytovali tam, kde měli. Jak navíc ukazuje video z roku 2017, nejde vůbec o nový fenomén.

Posty z velkých měst, která jsou aktuálně těžce postižena koronavirovou krizí, měla tisíce a tisíce sdílení během pouhých několika dní.

Informace se dostaly dokonce na hlavní kanály televizí do večerních zpráv. Vedlo k tomu zejména nadšení lidí a to, že každý v takovéto složité situaci hledá cokoli pozitivního. Mnohdy bohužel i za cenu toho, že to není pravda. Pod tweety se objevovaly nadšené příspěvky, které se vesměs týkaly toho, že uživatelům po dlouhé době nějaká informace vykouzlila úsměv na tváři.

O slonech se zase psalo, že se opili kukuřičným vínem a usnuli na nedalekém poli, kde se pěstuje čaj. Podle National Geographic je i toto dezinformace. Věc vyvracejí i čínská média – není jasné, kde se sloni z fotografií skutečně vyskytovali, ale příběh se nestal tak, jak byl prezentován.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články