Že MF DNES útočí na odkaz 17. listopadu? Samozřejmě. Podívejte se, kdo ji vede a komu patří

archiv

MF DNES | FOTO: archiv

Řada známých osobností podepsala prohlášení, v němž se ohrazují proti manipulativním článkům Mladé fronty DNES, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Jenže to přece není žádné překvapení, že tento kdysi seriózní deník něčím manipuluje, naopak je to jeho běžný kolorit. MF DNES vede Jaroslav Plesl, který chodí udělovat Krameriovu cenu konspirátorům, kteří do ní také čas od času přispívají. Jsou zde publikovány servilní rozhovory s majitelem. Už dávno to nejsou noviny, jde pouze o propagandu předsedy vlády a to, že tento deník nebude ctít odkaz 17. listopadu, je přece samozřejmé. Jeho zaměstnanci pracují pro člověka, který sám kolaboroval s minulým režimem.

Kauzu kolem manipulací v MF DNES provází jeden zajímavý aspekt – velmi snaživě se jí zastávají Parlamentní listy. Je to logické, protože šéfredaktor Plesl patří mezi jejich spojence. A navíc – také Parlamentní listy jsou tu pro lidi, kteří se nikdy neztotožnili s tím, že po sametové revoluci přišla svoboda a demokracie.

MF DNES v současnosti cílí na podobné publikum. Tiskne blouznivého „historika“ Vlastimila Vondrušku a jeho provolání o konci světa, „analytika“ Petra Robejška, rozhovory s Andrejem Babišem, které vede Petr Kolář, přítel Václava Klause ml., který se vždy vhodně zeptá, zda to pana premiéra „ještě baví“, redaktorka Eva Pospíšilová zase zkoumá majetek šéfa České televize a dalších, kdo se dnešní vládní garnituře nehodí, případně se tu v době, kdy probíhá demonstrace, umístí na titulní stranu test autolékárniček. Tak jaký 17. listopad?

MF DNES má již s novinami společný pouze vzhled. Stejně jako Lidové noviny, jejichž tradice byla zničena, Mladou frontu lze v současnosti úspěšně umístit mezi dezinformační média, což se ovšem ve všeobecném povědomí ještě neuchytilo, jelikož poznat tu pravou ruskou propagandu na obskurních serverech je nesrovnatelně jednodušší.

Je dobré, když na manipulace vydavatelství Mafra upozorňují známé osobnosti. Stejně jako se to povedlo zpěvákovi Tomáši Klusovi, také toto prohlášení možná alespoň někomu otevře oči – doufejme, že mezi ně budou patřit například dramaturgové a editoři v České televizi, kteří pravidelně nechávají zaměstnance Andreje Babiše komentovat kauzy Andreje Babiše, jako by se jednalo o nezávislé novináře.

Noviny takto otevřeně sloužící zájmům nejmocnějšího politika v zemi by měly být ve společnosti odsunuty na okraj stejně jako TV Barrandov, ve které se Jaromír Soukup pokouší vydělávat peníze pomocí poklonkování Pražskému hradu. To se však nepodaří jedním prohlášením, nýbrž celospolečenskou shodou na tom, že podobná věc, jako je zrada novinářského řemesla posluhováním jakémukoli politikovi, je nepřijatelná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner