Celkem se to dalo čekat. Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) musel ve středu ve sněmovně hájit svou cestu do Ruska. Podle opozice neměl Vondráček vyjednávat s politiky, kteří jsou na sankčním seznamu EU a Spojených států. Jenže stoupenci jiného názoru poslanci schválili hlasy ANO, SPD, KSČM, části ČSSD a rovněž Václava Klause mladšího z ODS usnesení, že mise byla v souladu s českými zájmy.

„Zdůraznil jsem, že to nebylo jako každá jiná cesta a předcházela tomu pečlivá příprava. Můj pocit z cesty byl ‚furt ve střehu‘,“ uvedl Vondráček.

U komunistů a SPD jejich postoj vůbec nepřekvapuje. Obě ty strany jsou protizápadní a mají instinkt k tomu, aby se přiklonily k někomu mocnému, protože to se může vždycky hodit. Jak známo, Okamurovým spojencům v západní Evropě také voní ruské peníze. Okamurova obdivovaná paní Le Pen si na kampaň půjčovala peníze z ruské banky. To je skutečně suverenita jak vyšitá. Putin navštívil svatbu rakouské ministryně zahraničí, která je ze strany, která má dokonce podepsanou spolupráci s putinovskou vládnoucí stranou Jednotné Rusko. Co nám kdo bude o údajných vlastencích vykládat.

ANO prostě hájí svého člena, komunisté mají náklonnost k Moskvě, ať je komunistická, nebo primitivně kapitalistická, okamurovci milují představu vlády silné ruky a Klaus mladší se cesty sám účastnil. Jeho vztah k Rusku je dosti něžný, stejně jako je u Klause staršího. Oba Klausové svorně nenávidí Evropskou unii a chtěli by nás z ní dostat. Že bychom pak byli snadným rejdištěm moskevských agentů a kolaborantů s Kremlem, je jasné.

V čím zájmu ta cesta byla, pozná každý člověk celkem jasně, když si všimne reakce ruských médií. Sputnik třeba hned ocitoval premiéra Babiše, který řekl, že němečtí poslanci hrají s ruskými dokonce fotbal a vůbec: že poslanci Německého spolkového sněmu s ruskými kolegy dokonce hrají fotbal. „Celý svět tam prostě chodí.“

Stranou by neměla zůstat úslužnost, jakou Vondráček prokázal ruským médiím: „Četl jsem mnohé, co se píše v českých médiích. Vězte ale, že mínění většiny českého národa není takové, jak by se mohlo z mediálních informací zdát,“ řekl Vondráček podle listu Rossijskaja gazeta.

Vážně? Česká média referují o Rusku špatně? Která? A která jsou tedy ta se správnou linií? Haló noviny, Aeronet, Parlamentní listy?

A vůbec, je v zájmu České republiky se ztrapňovat před světem? Co jsme za to kdy hodnotného dostali?

Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora