JOHANA HOVORKOVÁ: Že se společnost radikalizuje? Ne, jen její řvoucí menšina

Eric Drooker

Den plný demonstrací se chýlí ke konci, lidé se rozcházejí a i přes několik střetů se dá říct, že všechno dopadlo celkem dobře. Ale hlavní zpráva by měla být jednoznačná: Žádné statisíce lidí se v naší zemi neradikalizují, nejsou tu pomalu miliony těch, kteří by chtěli jít s Pegidou. Ač to jistě budou organizátoři prezentovat jinak, o úspěch protivládních a protiuprchlických aktivistů se rozhodně nejednalo.

Ve zprávě ČTK se píše, že demonstrace na Hradčanském náměstí se zúčastnila „více než tisícovka lidí“. Tohle je ten národ naštvaných, pane Konvičko? Stejně tak by bylo záhodno pogratulovat panu prezidentovi, i tentokrát se jeho podpora ozývala ze strany Národní demokracie Adama B. Bartoše, zejména skandováním hesla „Kalašnikov!“. Fanoušci hodní státníka.

Eric Drooker

Samozřejmě ani druhá strana se nemá jen čím chlubit. Stovky lidí z většího počtu demonstrací na několika místech vyvolávali nepokoje stejně jako holohlaví radikálové – a radikalizaci neomlouvá žádný názor, tou se neonacistům a fašistům bránit nejde.

Ani v dalších městech po Evropě se nesešly ty předpovídané desítky tisíc lidí, demonstrace byly většinou klidné. Ve srovnání se Slovenskem či dalšími státy byly vlastně české protesty poměrně dlouhé a zradikalizované, což je v zemi, kde nikdo žádného uprchlíka neviděl, dost zvláštní. Nějaká souvislost s extremistickými vyjádřeními některých našich předních politických představitelů se není čemu divit – a stále si můžeme říct, že to dopadlo ještě dobře.

Průzkumy veřejného mínění sice ukazují rostoucí preference extremistů i to, že politici, kteří mluví proti uprchlíkům, jsou prostě ve výhodě. Můžeme si ale být jisti tím, že průzkumy nejsou volby a žádný STEM ani sraz tisícovky lidí, co na náměstí tleskají podivným existencím z hnutí Úsvit, prostě Českou republiku nezmění.

Polevit ve varování před extremismem nesmíme, dnešek však ukázal, že hnědá ještě nepřevážila.

P.S.: Ano, Martin Konvička už na svém profilu informoval, že na Hradčanském náměstí bylo 12 tisíc lidí. Každý, kdo viděl fotografie, asi tuší, že tohle plná (např.) Ostrava Aréna opravdu nebyla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]