Ze Sněmovny unikl záznam jednání s ředitelem ČT. Podezřelí jsou lidé z ANO

Eric Drooker

Zatím neznámá osoba zneužila nahrávací zařízení Sněmovny a vynesla ven videozáznam z debaty poslanců s generálním ředitelem veřejnoprávní televize Petrem Dvořákem.

Kauzu s únikem nahrávky popisuje Seznam zprávy. Nahrávka, která se dostala ven ze Sněmovny, byla pořízena na uzavřeném jednání, kam byl 8. října poslanci pozván generální ředitel České televize Petr Dvořák a členové Rady ČT. Řediteli Dvořákovi bylo slíbeno, že dění na semináři se nedostane ven.

Jenže záznam debaty najednou zveřejnil na YouTube spolupracovník Českého rozhlasu Luboš Xaver Veselý. Seznam píše: „Parlamentní listy se pochlubily, že záznam mají, a to pod titulkem: ‚Bordel v ČT? Je jasno. Nahrávka, na kterou se čekalo‘.“

Jde samozřejmě o to, kdo na ni čekal. Především ale, kdo ji dostal ven. Událost znepokojila zaměstnance Sněmovny, protože podezření může padnout na ně. Podle Seznamu byl pak přizván expert, který měl objasnit, jak mohlo k něčemu takovému technicky dojít.

Na pomoc při ‚vyšetřování‘ byl pozván zástupce společnosti, která systém do nové záložní místnosti instalovala.“

Co zjistil? „Že ven se obrázky z uzavřeného jednání nemohly dostat jinak než přes jeden ze dvou salonků – říká se jim růžový a modrý –, které se sálem sousedí. Stačilo se z nich napojit na televizní okruh v sále a nahrát streamovaný obraz do počítače. Od poslance ANO Stanislava Berkovce pak přišel na kancelář Sněmovny požadavek, aby bylo jednání o České televizi streamováno do jednoho ze dvou zmíněných salonků sousedících s místností 205,  poslanec však nyní Seznamu přiznal, že jeho motivace byla jiná. ‚Měli jsme v salonku svého spolupracovníka,‘ uvedl s tím, že chtěl, aby poslanecký seminář mohl sledovat i konzultant hnutí ANO, který jako ‚neposlanec‘ měl přístup zakázán.“

Právě ze salonku podle techniků někdo přinesl počítač, napojil ho na televizní okruh a celý streamovaný seminář do něj stáhl. Berkovec ale tvrdí, že s tím nemá nic společného: „Můžu se zaručit, že ani já, ani náš pan konzultant nic nenahrával.“ Jméno konzultanta ale prozradit nechce.

Přístup do salonků z chodeb Sněmovny je možný jen s čipem, který vlastní i lidé z hnutí ANO. „Průchod do salonků z jednacího sálu pak byl podle poslanců, kteří Seznamu seminář o České televizi popisovali, v době konání semináře uzamčen – což je překvapilo. Zjistilo se to hned na začátku, a to vlastně náhodou – když bylo třeba ze salonků doplnit do sálu židle.“ Že by bylo zamčeno, aby někdo mohl nerušeně nahrávat?

Generální ředitel České televize Petr Dvořák Seznamu řekl, že nějaký únik očekával: „To, že je záznam nyní veřejný, mi nevadí. Za velmi znepokojivé však považuji metody, které se v posledních měsících při projednávání výročních zpráv objevovaly – od trestních oznámení přes lživé anonymní dokumenty kolující po poslaneckých kancelářích až po tento únik záznamu z oficiálních kamer Poslanecké sněmovny.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner