Ze štábu ODS: Radost z druhého místa ve volbách, ale obavy o demokracii

Pavel Hofman

Petr Fiala, předseda ODS | FOTO: Pavel Hofman

ODS dosáhla ve volbách dvouciferného výsledku a obsadila druhé místo za vítězným ANO. Cíl, který si strana předsevzala, splnila. Ovšem právě vítězství ANO a přes 10 % pro SPD poněkud zakalily radost z vlastního výsledku. Občanští demokraté si dobře uvědomují, že bude obtížné ve sněmovně prosazovat hodnoty, které jim 11,32 % hlasů voličů vynesly.

ODS v minulých volbách propadla a získala pouze 7,74 % hlasů. Od začátku sčítání bylo jasné, že strana dosáhne lepšího výsledku. První čísla ukazovala Občanským demokratům necelých 9 % a páté místo za ANO, SPD, KSČM a Piráty. Ve štábu ovšem první výsledky z počátku sčítání nervozitu nevyvolaly. Bylo jasné, že jde o malé okrsky.

Postupem času, kdy přicházela čísla z větších měst, ODS postupně své soupeře přeskakovala a nálada rostla. Ve chvíli, kdy se pravicová strana dostala na třetí místo za ANO a SPD, štábem zaznívala slova: „Jsme první demokratická strana“.

Poprvé volebním štábem v pražské Truhlářské ulici zazněl výrazný potlesk ve chvíli, kdy ODS přeskočila na druhém místě SPD. Znovu, když Občanští demokraté překročili hranici 11 %.

Při sčítání posledních okrsků panovala výborná nálada z vlastního úspěchu. Čím dál více ale zaznívaly obavy z dalšího vývoje v České republice. Dlouhou dobu se zdálo, že do sněmovny se vůbec nedostane TOP 09, hnutí STAN se pohybovalo na hraně.

Ve chvíli, kdy TOP 09 překročila pětiprocentní hranici, někteří členové ODS se zaradovali, jiní zalitovali ztraceného mandátu. ODS ústy svého předsedy Petra Fialy znovu vyloučila možnou koalici s ANO i SPD. Občanští demokraté počítají se svou účastní v opozici a sami sebe označili za lídra demokratického proudu ve sněmovně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner